Aggasztó adatok: csak minden ötödik magyar jár rendszeresen szűrővizsgálatokra
Bár 10-ből 6 ember fontosnak tartja a szűrővizsgálatokat az egészségmegőrzés szempontjából, 10-ből csak 2 fő jár rendszeresen szűrésekre.
A szűrővizsgálatok jelentőségét támasztja alá az is, hogy az EU átlagához viszonyítva hazánkban kétszer akkora az olyan halálozások száma, amelyek a probléma időben történő észlelésével elkerülhetőek lettek volna – írja az Economx. Az NN Biztosító kutatása szerint a 20-64 éves korosztályt illetően 10-ből 6 ember szerint fontosak a szűrővizsgálatok az egészségmegőrzéshez, ennek ellenére 10-ből csak 2 fő jár rendszeresen szűrésekre. 45% pedig ritkán veszi igénybe a szűrővizsgálatokat, míg 10% egyáltalán nem volt szűrővizsgálaton az elmúlt két évben.
Mindez azt bizonyítja, hogy az aktívkorú lakosság túlnyomó része hanyagolja az egészségmegóvásnak ezt a fontos eszközét. Érdekes, hogy a nők nagyobb arányban tartják fontosnak a szűréseket a megelőzésben (65%), mint a férfiak (51%), vagyis ebben sokkal tudatosabbak. Ugyanakkor európai szintű összehasonlításban még a magyar nők aktivitása is alacsonynak számít, és a tendencia romlik: mind az emlő-, mind a méhnyakrák-szűrések száma csökkent 2018 óta, és folyamatosan az EU-s átlag alatt van – emelik ki.
A kutatásból kiderült, hogy a legnépszerűbb szűrővizsgálatok közé a vér- és laborvizsgálat (72% vette igénybe az elmúlt két évben), a tüdőszűrés (49%) és a fogászati ellenőrzés (46%) tartozik. A nők körében kiemelkedően magas volt a nőgyógyászati rákszűrésen (63%) résztvevők aránya, ami az elmúlt évtizedek felvilágosító kampányának is köszönhető. Az viszont meglehetősen aggasztó, hogy a legtöbb halálozásért felelős kockázat, a szív és érrendszeri megbetegedés megelőzése érdekében csak alig minden ötödik magyar ment el szűrővizsgálatra az elmúlt két évben.
Még ennél is alacsonyabb a bőrgyógyászati szűrésen részt vevők aránya (16%). Emellett a válaszokból arra is fény derült, hogy a megelőzéssel kapcsolatos tudatosság kéz a kézben jár a pénzügyi tudatossággal. Azok, akik az egészségpénztár vagy az egészségbiztosítások előnyeit kiaknázva fizetik a magánegészségügyi szolgáltatásokat, jóval nagyobb arányban (70, illetve 59%-ban) gondolják fontosnak az egészségmegőrzéshez a szűréseket, mint azok, akik kizárólag az állami rendszerre támaszkodnak (50%).
Ennek megfelelően jóval gyakrabban is járnak el szűrővizsgálatokra, mint a kizárólag állami egészségügyi szolgáltatásokat használók – összegzi a kutatás. De korábban Müller Cecília országos tiszti főorvos is felhívta már a figyelmet, mennyire fontos a részvételi arány növelése az egészségügyi szűrővizsgálatokon. Ennek kapcsán hozzátette, napirendre kell tűzni a szankcionálás kérdését, bár a szakma ebben még nem alakított ki egyértelmű álláspontot nemzetközi szinten sem. Emellett azt is megírtuk, hogy amerikai tudósok az eddigi leghatékonyabb rákszűrő vizsgálatot fejlesztették ki, bár azt még korai lenne feltételezni, hogy az széleskörben alkalmazható lesz.