Kutatás: az esti, elalvás előtti rutin sokkal fontosabb, mint gondolnánk
Az alvási menetrend betartásával növelhető a várható élettartam. Ez viszont nem csak annyiból áll, hogy odafigyelünk rá, legalább 7-9 órát aludjunk.
Richard Siow, a londoni King’s College öregedéskutató központjának igazgatója nemrégiben arról beszélt, miszerint egészségünk megőrzéséhez nem elég az, hogy igyekszünk 7-9 órát aludni, hanem ki kell alakítanunk megfelelő elalvási és ébredési szokásokat is. A tudós kiemelte: a menetrend betartása segít a szervezetnek természetes módon alkalmazkodni a rendszeres alvás-ébrenlét ciklushoz.
A Harvard Medical School tudósai által 2023-ban végzett tanulmány egyértelmű kapcsolatot talált a rendezetlen alvás, a szívbetegségek, a demencia és a cukorbetegség fokozott kockázata között, mindemellett bostoni kutatók is hasonló következtetésekre jutottak a téma kapcsán. Siow a Daily Mailnek nyilatkozva hangsúlyozta azt is:
Az eredményekből kiderül, hogy a jól alvó férfiak átlagosan öt évvel tovább élnek, mint azok, akik nem alszanak eleget. De a nők életét is csaknem két és fél évvel hosszabbítja meg a minőségi éjszakai pihenés – írja a Magyar Hírlap a Sports.kz cikke alapján. A kutató ezt követően néhány hasznos dolgot is elmondott, mit takar a megfelelő elalvási és ébredési szokások kialakítása.
Az első és legfontosabb szerinte, hogy az agy alvásra való felkészítése érdekében elalvás előtt egy órával már ne használjunk kütyüket. Továbbá lényeges, hogy olyan sajátos esti rituálékat alakítsunk ki, amelyek megnyugtatják a szervezetet, segítenek ráhangolódni az elalvásra, ellazulásra. Ezek közé tartozhat a fogmosás, egy kellemes fürdő/zuhany, vagy a könyvolvasás.
Egy másik kutatás pedig arra jutott, miszerint a kevés alvás miatt akár 5-10 évvel idősebbnek érezhetjük magunkat. „Az alvás ok-okozati szerepet játszik abban, hogy az egyének mennyire érzik magukat öregnek belül. Az elégtelen alvás álmosságot okoz. Az álmosság egy fontos állapot, ami segít priorizálni az alvást és csökkenteni energiaszintünket. Az energia hiányával járó kimerültség korlátozza az ember fizikai és szociális aktivitását, amik hozzájárulnának a fiatalos érzéshez” – mondta a tanulmány szerzője.