Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,50 Ft
Euró
394,44 Ft
Font
468,29 Ft
Bitcoin
59,988 $

Kutatás: álmunkban is elvégezhetünk nehéz feladatokat

Ha sikerülnek a jövőbeli fejlesztések, a következő lépés a fizikai objektumok irányítása lehet álom közben.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az álomvilág és a fizikai valóság összekapcsolása sokáig csak a tudományos-fantasztikus alkotásokban létezett, ám egy új tanulmány szerint bizonyos tevékenységeket álom közben is képesek lehetnek ellátni az emberek. Az amerikai neurotechnológiai vállalat, a REMspace által készített kutatás alapján néhányan képesek reagálni a körülöttünk lévő eszközökre lucid, vagyis tudatos álmodás közben. Ez röviden összefoglalva egy olyan tanulható képességet takar, melynek révén álmodás közben fel tudjuk ismerni, hogy egy álomban vagyunk.

A részleteket illetően azt írják, a kísérlet során öt gyakorlott lucid álmodó képes volt irányítani egy virtuális avatár mozgását álom közben, a szemük felé irányított LED-ek villódzása nyomán, az izmaik mozgatásával. Ez azért különösen izgalmas, mert REM-fázisban számos izom elernyed, de a tudatos álmok során előfordulnak mikro-összehúzódások. A REMspace pedig egy olyan speciális berendezést fejlesztett ki, amely képes észlelni a láb- és karizmok apró rándulásait – számolt be a 24.hu a Science Alertre hivatkozva. Soron kívül Orbán Viktor, majd Magyar Péter is profilképet váltott az árvízvédelem alatt

Az alanyok három egymást követő szemmozgással jelezték, hogy készen állnak a kihívásra, a virtuális gépjármű vezetésekor pedig a futáshoz és guggoláshoz használt izmaikat kellett mozgatniuk álmukban. Az 5 résztvevő összesen 28 megfelelő kanyart hajtott végre a teszt során, de olyan is volt, aki egy éj alatt ötször volt tudatos álomban, bár csak kétszer vállalkozott az autóvezetésre. A kutatók kiemelik: noha jelen tesztben csak gyakorlott tudatos álmodók vettek részt, mindenki elsajátíthat hasonló képességeket.

Ehhez azonban először javítaniuk kell érzékelőiket, amelyek nem mindig voltak képesek érzékelni azokat a finom rángatózásokat, amelyeket a tudatos álmodók elmondása szerint megpróbáltak előidézni. Ha sikerülnek a jövőbeli fejlesztések, a kutatók szerint a következő lépés a fizikai objektumok irányítása lehet álom közben – hangsúlyozzák. Emellett korábban arról is írtunk, a délutáni alvás valóban jótékony hatással van-e az egészségre. Svájci kutatók erre a kérdésre keresték a választ, és úgy tűnik, meg is találták.

Ugyanakkor leszögezték, a témában további vizsgálatokra is szükség van. Míg ebben a cikkben arról számoltunk be, hogy egy kutatás szerint a gondolkodás nemcsak fáradtságot okozhat, hanem fájdalmat is. Egyúttal fény derült arra is, hogy minél nagyobb a szellemi erőfeszítés, annál nagyobb a fájdalom. Felmerül azonban a kérdés, hogy ha fájdalommal jár, miért űznek sokan olyan mentálisan megterhelő feladatokat, mint például a sakk. Erről Erik Bijleveld pszichológus mondott el néhány érdekes dolgot.

Több száz millió éve a Földnek is lehetett gyűrűrendszere egy új kutatás szerint

Különleges felfedezés mutatott rá erre a lehetőségre, ami a bolygó éghajlatát is döntően befolyásolhatta.