Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatás: a szemeteshez hasonlóan az agyat is üríteni kell, főleg idősebb korban

Az agy hulladéktisztítási folyamata időskorban le szokott lassulni, ha pedig ez bekövetkezik, fogékonyabbak lehetünk a neurológiai betegségekre. Ám egy kutatás jó hírrel is szolgált.

...svg content...Fotó: Unsplash
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az agyban folyamatosan felhalmozódnak haszontalan salakanyagok, mérgező fehérjék, amelyek fiatalkorban ki is ürülnek. Ám ez a tisztítási folyamat idővel lelassul, és a felhalmozódott káros anyagok fogékonnyá tesznek olyan neurológiai betegségekre, mint a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór. Amerikai kutatók viszont egy kutatásnak köszönhetően arra a megállapításra jutottak, miszerint az agy időskori hulladéktisztítási folyamata javítható, sőt akár a fiatalkori szintre is visszaállítható. A beszámoló szerint a Rochesteri Egyetem szakemberei egereken kísérleteztek, és megállapították, hogy a nyaki nyirokerek működésének helyreállítása hozzájárulhat a salakanyagok gyorsabb eltávolításához az agyból még idős korban is.

Fejlett képalkotó és részecskekövetési technikákat alkalmazva figyelték meg a koponya-gerincvelői folyadékban (CSF) lévő fehérjehulladék szállításának mikéntjét, emellett monitorozták a nyaki nyirokerek ritmikus lüktetését is, ami elősegíti a hulladékanyag agyból való kilökődését – írta meg a HVG a kutatók összegzésére hivatkozva. A szakemberek egyúttal kiemelték: „A szív- és érrendszerrel ellentétben, amelynek egyetlen nagy pumpája van, a szív, a nyirokrendszerben lévő folyadékot apró pumpák hálózata szállítja. Ezeknek a bonyolult mikropumpáknak, amelyeket nyirokcsomóknak neveznek, szelepeik vannak, amelyek megakadályozzák az ellenirányú áramlást, és egymás után összekapcsolódnak, hogy nyirokereket hozzanak létre”. Soron kívül Orbán Viktor elmondta, mennyire vagyunk biztonságban az ukrajnai háború kapcsán

A vizsgálat kiderítette, hogy ahogy öregedtek az egerek, a nyirokerek összehúzódásainak gyakorisága csökkent, és a billentyűk működése megszűnt. Emiatt az idősebb egerek agyából 63%-kal lassabban ürültek a mérgező anyagok, mint a fiatalabb állatokéból. A kutatók ezután megpróbálták újraéleszteni a nyirokcsomókat, és ez egy hormonszerű vegyülettel, a prosztaglandin F2α nevű gyógyszerrel sikerült is nekik. Ezáltal fény derült rá, hogy e vegyület hatására a nyaki nyirokerek összehúzódásának gyakorisága és a hulladékanyag kiáramlási sebessége is megnőtt, visszatért a fiatalabb rágcsálók hatékonysági szintjére – hangsúlyozták a cikkben.

Hozzáteszik: a kutatók szerint ez a megközelítés, esetleg más beavatkozásokkal kombinálva, akár az említett neurológiai betegségek jövőbeni terápiáinak is az alapja lehet. Korábban mindemellett arról is beszámoltunk, hogy mikroműanyagot találtak az emberi agyban. A riasztó felfedezést brazil tudósok tették, akik elhunytak agyszöveteit vetették alá vizsgálatoknak, a részleteket ebben a cikkben fejtettük ki. Továbbá azt is megírtuk, hogy áttörés jöhet a legagresszívabb agydaganat kezelésében, főszerepben a nanotechnológia. Közvetlenül a tumorsejteket tudják megcélozni, ami eddig lehetetlen volt. Ha pedig mihamarabb engedélyeznék ezeket az eljárásokat, azzal jelentősen megnőnének a betegség túlélési esélyei.