Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,62 Ft
Euró
401,25 Ft
Font
479,34 Ft
Bitcoin
62,909 $

Kutatás: az agy fontos irányítóközpontját támadhatja a Covid

Az eredmények magyarázatot adhatnak számos olyan tünetre, amelyeket a betegek jóval a megfertőződés után is tapasztalnak.

...svg content...Fotó: Védőmaszkot viselő nő Bangkokban 2024. május 8-án. A thaiföldi hatóságok figyelmeztették a lakosságot a koronavírus terjedésének megnövekedett kockázatára, mivel a járványügyi minisztérium szerint 2024. április 28. és május 4. között az országban több mint 1700 koronavírussal fertőzött személy került kórházba, és egy hét alatt 12 beteg vesztette életét. MTI/EPA/Narong Szangnak
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy friss tanulmányban a szakértők képalkotó technológiával vizsgálják, hogy miként hat a Covid-19 az agyra, az adatok pedig azt mutatják, hogy a betegség károsíthatja az agytörzset, amely a légzéstől a vérnyomásig számos létfontosságú testi funkciót irányít. Dr. Catarina Rua, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint az agytörzsben és annak környékén zajló folyamatok meghatározóak az életminőség szempontjából. A régióban való gyulladást az apró méretek miatt eddig lehetetlen volt élő emberekben megfigyelni, a szakemberek ezért jellemzően a halál után tudták csak vizsgálni az elváltozásokat – jegyzik meg a beszámolóban.

A világjárvány első napjaiban végzett boncolások arra utaltak, hogy az agy és a gerincvelő közötti határfelületet jelentő agytörzset súlyosan érintheti a koronavírus. A szakemberek által diagnosztizálásra használt MRI-k 1,5 és 3 tesla (T) közötti mágneses térerősséggel működnek, a 3 T-nél nagyobb erősség még mindig ritka, ami megnehezíti az elemzéseket. A kutatók ezúttal két 7 T-s gépet is használhattak, ami lehetővé tette az agytörzsi gyulladások részletesebb megismerését – részletezik. A vizsgálatba bevont 31 beteg mindegyike Covid-19-cel került kórházba a pandémia elején, mielőtt még lettek volna vakcinák. Soron kívül Ekkora most a különbség a Fidesz és a Tisza Párt között a legfrissebb felmérés szerint

Mint sok más korai páciens, ők is elhúzódó tünetekről, így légszomjról, fáradtságról és mellkasi fájdalomról számoltak be. A kórházból való elbocsátás utáni, 6,5 hónapos mediánidőpontban a felvételek gyulladásra utaló jeleket mutattak a nyúltvelőben, a hídban és a középagyban, az agytörzs ezen részei a légzésben játszanak szerepet. Rua szerint eredményeik azt sejtetik, hogy a hosszan tartó tünetek a koronavírus okozta gyulladás következményei – számolt be a 24.hu az IFL Science cikke alapján.

James Rowe, a csapat egy másik tagja hozzáfűzte: a mentális egészség szorosan összefügg az agy egészségével, és a legmarkánsabb immunválaszt mutató betegeknél magasabb volt a depresszió és a szorongás szintje. Elképzelhető, hogy az agytörzs gyulladása a mentális egészségre is kihat. Noha a szakemberek kis mintával dolgoztak, az adatok így is megerősítik a korábbi boncolási eredményeket. A kutatók mindemellett hangsúlyozták azt is, hogy a nagy teljesítményű MRI-k használatát más betegségek vizsgálatára is fel lehetne használni.

Korábban arról is írtunk, hogy a legagresszívebb és leghalálosabb agyrák, a glioblastoma növekedését emberi szövetmintákban és élő egerekben is hatékonyan gátolta egy, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) által jóváhagyott antidepresszáns. A kutatás során összesen 132 gyógyszert teszteltek 27 glioblastomában szenvedő beteg szövetén. A szakértők meglepő módon azt találták, hogy néhány antidepresszáns képes hatékonyan gátolni a rákos sejtek növekedését. A témával kapcsolatos részletekre ebben a cikkben tértünk ki.

Kutatás: az agy fontos irányítóközpontját támadhatja a Covid

Az eredmények magyarázatot adhatnak számos olyan tünetre, amelyeket a betegek jóval a megfertőződés után is tapasztalnak.