Kutatás: ez az 5 perces módszer sokat segíthet annak, aki rosszul alszik
Érdekes megállapítást tettek kanadai és francia kutatók: napi öt percnyi extrém hidegnek való kitettség javíthatja az alvásminőséget.
A Montreali Egyetem és a Poitiers Egyetem kutatói hűtésvizsgálatot végeztek, hogy megismerjék a mindennapos teljes testre kiterjedő „kriostimuláció” (azaz az extrém hidegnek való kitettség) lehetséges előnyeit. Kísérleteikbe huszonéveseket, kilenc nőt és 11 férfit vontak be, akik öt napon keresztül, este 6 órakor levetkőztek, és egy -90 Celsius-fokra hűtött kamrában tartózkodtak öt percig. Életmódjukon más egyéb dolgot nem változtattak, ugyanakkor tény, hogy nem fogyasztottak alkoholt, koffeint vagy bármi mást, ami befolyásolhatta volna az alvásukat.
Ezután hordható eszközöket kaptak, amelyek nyomon követték pulzusukat, agyi aktivitásukat és alvási szokásaikat, illetve felméréseket is kitöltöttek az alvásminőségükről. Kontrollképpen másodszor is átestek ugyanazon a nyomkövetési rutinon az önkéntesek, de anélkül, hogy az elalvás előtt hidegterápiát kaptak volna – számolt be a kísérletről a Gizmodo, amit a HVG szúrt ki. Mint írják, a kétféle rutint összehasonlítva valójában csak az ötödik nap után észleltek objektív különbséget az eredmények között.
A kísérleti alanyok mély alvása (amelyet az alvás leginkább helyreállító fázisának tartanak) átlagosan 7,3 perccel nőtt a kriostimuláció után (az emberek általában körülbelül két órát alszanak mélyen egy éjszaka). Az önkéntesek jobb alvásminőségről számoltak be a „hidegfürdő” után, bár, mint kiderült, ez a változás csak a nők esetében volt igazán egyértelmű, nem mellesleg a szorongásuk is javult. Mindez a kutatók szerint arra utal, hogy a hűtés időtartamát a nemeknek megfelelően kell beállítani, bár ez további vizsgálatokat igényel, valamint az is tény, hogy a kutatásnak megvoltak a maga korlátai.
Tehát jóval nagyszabásúbb kísérletekre lehet szükség ahhoz, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni, hogy az ilyesfajta testhűtés pozitív hatással van az alvásminőségre – emelik ki. A kutatók ettől függetlenül azzal érvelnek, hogy kísérletükben azokra az emberekre összpontosítottak, akik általában jól alszanak. Magyarázatuk szerint azt feltételezik, hogy a kriostimuláció különösen előnyös lehet az alvási problémákkal küzdők számára.
Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy egy szakértő elmondta, melyik a legideálisabb alvási pozíció. Állítása szerint az alvópózok különböző módon hatnak a szervezetre, ezáltal a legjobb döntés, ha a hátunkon fekve térünk nyugovóra. De a hason fekvésről, a jobb és bal oldalunkon való alvásról is elmondta a véleményét: jó döntés-e, milyen hatása van a szervezetünkre, stb.