Van pár dolog, amit érdemes tudni ennek kapcsán.
A Nemzetközi Oltóközpont ajánlása alapján a kullancs-encephalitis (vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás) elleni védekezést célszerű a kullancsok tavaszi aktivitása előtt, azaz télen, fertőzésveszély-mentes időszakban elvégezni vagy megkezdeni. Két fajta vakcina érhető el Magyarországon, mindkettőnél 3 oltásra van szükség a teljes védettség kialakulásához.
A védőoltás beadatását olyanoknak javasolják, akik az endémiás területeken (Svédország, Finnország, Balti Államok, Németország, Csehország, Svájc, Ausztria, Magyarország, Szlovénia, Oroszország és Szibéria) huzamosabb ideig tartózkodnak, például kempingeznek – írta meg a hazipatika.com az ajánlásra hivatkozva.
Rajtuk kívül azoknak is ajánlott, akik a foglalkozásuk miatt veszélyeztetett személyek (erdészek, favágók, vadászok, állatbefogással-, vagy növénygyűjtéssel foglalkozók). Ám nem javasolják egy évesnél fiatalabb gyerekeknek, illetve azoknak, akik súlyos tojásfehérje érzékenységben szenvednek. A vakcinákról a Nemzetközi Oltóközpont oldalán találhatók részletek, illetve innen foglalható időpont is.
Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy tömegesen jelenik meg nyáron a „repülő kullancs” Magyarországon. Csípésük kellemetlen bőrtüneteket okozhat – emellett különféle betegségeket, élősködőket is terjeszthetnek.