Kulcsfontosságú békeszerződést kötöttek: egy 17 éves konfliktusnak vethetnek véget
Bejelentette vasárnap a SUNA állami hírügynökség, hogy békeszerződést kötött a kormányerőkkel a legfőbb lázadószövetség Szudánban, azzal a céllal, hogy a 17 éve húzódó konfliktusnak véget vessenek
Bejelentette vasárnap a SUNA állami hírügynökség, hogy békeszerződést kötött a kormányerőkkel a legfőbb lázadószövetség Szudánban, azzal a céllal, hogy a 17 éve húzódó konfliktusnak véget vessenek – számolt be róla az Al Jazeera.
Fontos békeszerződést írt alá a hétvégén a kormánnyal a Szudáni Forradalmi Front, mely a nyugati, rendkívül véres konfliktusoknak helyt adó Darfur, valamint a déli Dél-Kordofán és Kék-Nílus államokat irányítása alatt tartó lázadócsoportokat tömörítő szövetség. A szerződést formálisan hétfőn írták alá a dél-szudáni határ közelében található Dzsubában, mely az eddigi tárgyalások színhelye volt.
A SUNA hírügynökség jelentése szerint vezető kormánytagok és a lázadócsapatok vezetői elsősorban biztonsági protokollokban, és azok alapelveiben egyeztek meg a szerződés kereteiben. A siker azonban nem teljes, ugyanis két lázadó mozgalom, a Szudáni Felszabadítási Mozgalom, és a Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom északi szárnya nem írta alá a megállapodást.
A végső megállapodás számos területet lefed, köztük kulcsfontosságú kérdéseket tisztáz a biztonság, a földtulajdon, az átmeneti igazságszolgáltatás és a hatalommegosztás terén, valamint protokollokat fogadtak el a polgárháború elől elmenekülő emberek biztonságos hazatérésére vonatkozóan. A megállapodás értelmében a lázadócsoportok megszűnnek, harcosaik pedig csatlakoznak a nemzeti sereghez.
Abdalla Hamdok, Szudán miniszterelnöke elmondta, habár sokkal később sikerült megkötni a végső megállapodást a vártnál, így is hatalmas eredmény, hogy eddig eljutottak. „A Dzsubában kötött szeptemberi tűzszünet után azt hittük, két-három hónapon belül meglesz a béke, ám a kérdések komplexebbnek bizonyultak. Végül sikerült, elkezdhetjük a béke kiépítését”, mondta Hamdok.
Ne hagyd ki:
Ez a legnagyobb eredmény, amit a Hamdok vezette átmeneti kormány elért eddig, miután 2019-ben megbuktatták az Interpol által népirtásért és emberiség elleni bűntettekért is kőrözött Omar al-Bashir diktátort. A lázadócsoportok is elsősorban ellen lázadtak, illetve a háttérben meghúzódó etnikai konfliktusok is közrejátszottak, az arab és nem-arab állampolgárok közötti ellentét.