Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már dolgozik a Kreml a háború utáni imidzsen: „Szabadság Kontinense” külföldnek, „Szovjetunió 2.0” az oroszoknak

A Kreml már megkezdte a munkálatokat arra vonatkozóan, hogy milyen képet alakítsanak ki Oroszországról a háborút követően.

...svg content...Az orosz hadsereg által szervezett sajtótúra során készített kép helyi lakosokról a törmelékkel borított Mira sugárúton Mariupolban 2022. április 12-én. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A Meduza bennfentes értesülései alapján az Ukrajinszka Pravda arról számolt be, hogy a Kreml kettős képet akar Oroszországról alkotni, amely a külföldi közönségnek, az orosz elitnek és az egyszerű orosznak is elfogadható.

A kép megalkotásához pedig nem akárkit kértek fel: Szerhij Kirijenkót, aki egyebek mellett a Luhanszki és Donyecki Népköztársaságok kitalálója, valamint Herszon és Zaporizzsja megyék átalakításának felelőse a Kreml berkeiben. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A Meduza forrásai szerint mindenféle szakértőt meghívtak az imidzs megalkotására, mindent meg akarnak tenni annak érdekében, hogy ez mindenkinek megfelelő. Oroszország tekintetében így példátlan véleményszabadság van, amikor az értekezések folynak.

A független orosz lap ráadásul úgy tudja, hogy az EISR nevű szakértői intézet társadalomkutatóit is bevonták, akiknek javaslata volt, hogy egy exportverziója is legyen Oroszország imidzsének. Ez pedig a következő koncepciók mentén szerveződne meg.

Az exportimidzs arról szólna, hogy Oroszország a „Szabadság Kontinense” azon emberek számára, akik jobboldali értékeket vallanak. Ezt szerintük a társadalmon is keresztül fogják tudni verni, ugyanis a hagyományos orosz „jobboldali, tradicionalista, konzervatív és nem hisz a nácizmusban”.

A tárgyalásokat belülről ismerő egyik forrás szerint a „különleges utat” követő országokat veszik ehhez alapul, mint Venezuelát és Indiát, amelyek vezetőiben „semmi közös nincs az európaiakkal és nem szégyellik a diktatórikus habitusukat”.

A forrás azonban hozzátette, hogy ez a koncepció Putyin és biztonsági emberei számára nem éppen a legmegfelelőbb, mert ők abban hisznek, hogy Oroszországnak egy „korrekt, jobboldali, tradicionális európai” országnak kell lennie „melegfelvonulások, kisebbségi jogok és az USA” nélkül.

A Szabadság Kontinense képbe feltehetően beletartoznának az olyan témák is, amelyek a nyugati kultúrharc alt-right szektorának a hitvallását képezik, mint a transzellenesség, az identitás politika és a genderideológia ellenzése, illetve egyéb, főként kultúrharc során megnyilvánuló kérdések.

Ami a „belső használatra” vonatkozó imidzset illeti, a Meduza forrásai szerint egyértelműen a „Szovjetunió 2.0” megalkotása a cél. Mint fogalmaztak, az alapkoncepció szerint Oroszország visszaszerzi azokat a földeket, akiknek lakosai spirituálisan oroszok akarnak lenni.

Kérdés azonban, hogy ezeket mennyire sikerül megvalósulni, ezt nagymértékben fogja befolyásolni a háború kimenetele is – mert bár a Donbasszban úgy tűnik, kezdenek előretörni, koránt sem biztos, hogy ez tartós állapot lesz.