Közgazdasági Nobel-díjat kapott Claudia Goldin
A nők által elért munkaerő-piaci eredmények megértésének javításáért.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése alapján Claudia Goldin amerikai gazdaságtörténész kapta a svéd jegybank (Sveriges Riksbank) közgazdaságtudományi Nobel-díját „a női munkaerő-piaci eredmények megértésének javításáért” – derül ki a díjátadó Facebook-oldalán közzétett bejegyzésből, amit a Népszava szúrt ki.
Ebből az is kiderül, miszerint Claudia Goldin nyújtotta az első átfogó beszámolót a nők keresetéről és munkaerőpiaci részvételéről évszázados távlatban. Kutatásai feltárják a változások okait, valamint a még fennmaradó, nemek közötti különbségek fő forrásait. Egyúttal rávilágítanak, hogy a nők jelentősen alulreprezentáltak a munkaerőpiacon, és jellemzően alacsonyabb a fizetésük, mint a férfiaknak.
Mint írják, Claudia Goldin bő 200 évnyi adatot gyűjtött össze az Egyesült Államok levéltáraiból, amelynek során arra kereste a választ, hogyan és miért változtak a nemek közötti különbségek a keresetek és a foglalkoztatottsági ráták terén az idők során.
Történelmileg a keresetek terén tapasztalható nemek közötti különbségek nagy része az iskolai végzettség és a szakmaválasztás közötti különbségekkel magyarázható. Goldin ugyanakkor kimutatta, hogy ennek a kereseti különbségnek a zöme mostanra az azonos foglalkozású férfiak és nők között is megvan, és nagyrészt az első gyermek megszületésekor keletkezik – áll a közleményben.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy fizikai Nobel-díjat kapott Krausz Ferenc Németországban élő magyar születésű fizikus, valamint orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin magyar biokémikus, akiknek Orbán Viktor miniszterelnök és Novák Katalin köztársasági elnök is gratulált.