Közel két évtizede most először végeztek ki nőt Szingapúrban
A nőt heroinnal való kereskedelem miatt ítélték halálbüntetésre.
A Guardian jelentése szerint közel 20 éve most először végeztek ki nőt Szingapúrban. Saridewi Djamanit azután ítélték halálbüntetésre, hogy 2018-ban elítélték 30 gramm heroinnal való kereskedelem miatt. A hatóságok közlése szerint a nőt felakasztották, noha az emberi jogi csoportok körében széles körű felháborodást váltott ki az ítélet végrehajtása.
A helyi Központi Kábítószerügyi Hivatal közlése szerint a 45 éves szingapúri állampolgárt pénteken kora reggel végezték ki. A Transformative Justice Collective nevű helyi jogvédő csoport szerint ő az első nő, akit 2004 óta kivégeztek Szingapúrban – akkor egy 36 éves fodrászt akasztottak fel, szintén kábítószer-kereskedelem miatt.
A legfrissebb jelentések szerint Saridewi azzal érvelt, hogy nem tudott pontos vallomást tenni a rendőrségen, mert akkoriban kábítószer-elvonásban szenvedett, ezt azonban a legfelsőbb bíróság bírája elutasította, majd úgy ítélte meg, hogy Saridewi „legfeljebb enyhe vagy közepes mértékű metamfetamin-elvonásban szenvedett a vallomásfelvétel ideje alatt”, ami véleménye szerint nem befolyásolta vallomástételi képességét.
Saridewi a második személy, akit ezen a héten kivégeztek, és a 15. azóta, hogy a kormány 2022 márciusában újraindította a kivégzéseket: a halálbüntetések végrehajtását csak két évig szüneteltették a koronavírus-járvány idején, ám azóta Szingapúr átlagosan havi egy kivégzést hajt végre.
Chiara Sangiorgio, az Amnesty International halálbüntetés-szakértője szerint az, hogy egyetlen hét alatt két embert is kivégeztek a városállamban, „kemény és tragikus fényt vet a halálbüntetés szingapúri reformjának teljes hiányára”. Ezzel együtt az Amnesty felszólította a kormányokat, az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalát, valamint a Nemzetközi Kábítószer-ellenőrzési Testületet, hogy „fokozzák a nyomást Szingapúrra, hogy vessen véget a kábítószer-ellenőrzési politika rendkívül büntető jellegű megközelítésének”.