Ennyivel nőttek a kötelező legkisebb bérek a Gyurcsány-korszakhoz képest
Jelentős emelkedés figyelhető meg a legkisebb bérek területén is Magyarországon.
Idén példa nélküli módon, már december elsejétől emelkedtek a kötelező legkisebb bérek Magyarországon, a bérmegállapodásnak köszönhetően. A minimálbér és a szakmunkás minimálbér (garantált bérminimum) emelése közvetlenül közel 1 millió dolgozót érint – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) szerdán az MTI-vel.
Az előrehozott béremelésekkel a magyar családok anyagi helyzete tovább javulhat, ami a fogyasztás növekedéséhez és ezáltal a gazdasági növekedés helyreállításához is hozzájárul – írták. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán történt megállapodás alapján, a kormány döntésének megfelelően – a szokásosnál egy hónappal korábban – már 2023. december 1-től emelkedtek a legkisebb keresetek.
A minimálbér 15 százalékkal, 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal, 326 000 forintra növekedett – idézte fel a közlemény. A Gyurcsány-korszakhoz képest tehát már több mint három és félszeresére nőttek a legkisebb keresetek, ezzel Magyarország az unión belül a 4. legnagyobb mértékű növekedést érte el 2010 óta.
A minimálbérekkel párhuzamosan a magasabb kategóriákba tartozó bérek is folyamatosan növekedtek, a Gyurcsány-korszakhoz képest egy munkavállaló átlagosan már közel háromszor több fizetést visz haza, miközben 1 millióval dolgoznak többen, és a regisztrált álláskeresők száma történelmi mélypontra süllyedt Magyarországon – hangsúlyozta a GFM. Az infláció visszaszorításának köszönhetően ráadásul szeptembertől újra emelkednek a reálbérek is, azaz egyre többet ér a családok jövedelme – tették hozzá.
(MTI)