Eszkalálódik a koszovói energiaválság, a lakosok beindítják a generátorokat
Az energiaválság minden országot elér, Koszovóban azonban rég nem látott mértékben eszkalálódik a helyzet.
Koszovó az elmúlt évtized legsúlyosabb energiaválságát éli meg, míg a lakosok azon gondolkodnak, hogy miként tudnák átvészelni ezt a példátlan válságot: Xhelal Gashi helyi vállalkozó például azt fontolgatja, hogy bezárja pékségét, mivel a hatóságok által elrendelt időszakos áramszünetek miatt már nem tudja fedezni a generátor költségeit.
Gashi összesen 10 alkalmazottat foglalkoztat pékségében, s bár általában 300 eurót (111 ezer forint) fizet havonta az áramfogyasztásért, mivel most generátort kell használnia, hogy egyáltalán működtethesse vállalkozását, napi szinten 100-110 eurót (37-40 ezer forint) költ a generátor működéséhez szükséges gázolajra.
Miután Koszovó áramelosztója, a Kosovo Energy Distribution Systems (KEDS) a múlt héten közölte, hogy további értesítésig kétórás áramszünetet vezet be, a lakosság és a vállalkozások is a generátorokhoz fordulnak, hiszen az országban minden korábbinál súlyosabb az energiaválság: a műszaki hibák és a szélsőséges időjárás miatt az egyébként is gyenge erőművek termelésének egy része leállt.
A Reuters arról számolt be, hogy a kormány pénteken 60 napos szükségállapotot hirdetett, mely azzal jár, hogy még ennél is szigorúbb intézkedéseket vezethetnek be, és növelhetik az elrendelt áramszünetek időtartamát, ezzel együtt azonban az is lehetőség válik a szükségállapot elrendelésével, hogy a kormány több pénzt fordítson az energiaimportra.
Az importárak azonban ugrásszerűen növekedtek az előző év azonos időszakához képest, amikor még csak 70 euróba került megawattóránként – most azonban ugyanezért a mennyiségért 515 eurót kérnek. Mivel európai viszonylatban Koszovóban a legolcsóbb a lakossági áram, és a kormány is masszívan támogatja a rezsicsökkentést, az ország vezetése két lehetőség előtt áll: vagy áramszünet lesz, vagy áremelés.