Korrupcióellenes hatóság helyett az Európai Ügyészséget ajánlja a kormánynak Cseh Katalin
A Momentum politikusa szerint ez egy „hiteles elköteleződés lenne”.
Cseh Katalin úgy véli, hogy az általa feltett kérdések ugyanúgy Brüsszelben is fel fognak merülni, a kormány hitelvesztése pedig olyan méreteket öltött, ami miatt még tovább húzódhat a megállapodás az Európai Unióval, ami már amúgy is az utolsó utáni pillanatra lett halasztva.
„A napnál világosabb, hogy a kormány hatalmas hitelességi deficittel küzd Brüsszelben. Egyszerűen fogalmazva: ezen a ponton már nehezen hisznek el nekik bármit. Csak az elmúlt hónapokban, a választások után voltak hajlandók hangnemet váltani, és egyáltalán tárgyalóasztalhoz ülni ‒ addig csak sértegetésekre, arrogáns üzengetésre és trollkodásra futotta.”
„Mivel ekkora a hitelességi deficit, egyszerűen érthetetlen, hogy a kormány miért nem az Európai Ügyészséghez csatlakozik egy új korrupcióellenes hatóság létrehozása helyett. Nem véletlenül szerepel a Momentum frakció által a Magyar Országgyűlés elé terjesztett javaslatcsomagban az EU Ügyészséghez való csatlakozás: ez egy valódi, hiteles elköteleződés lenne.”
„Egy beígért, de még létre sem hozott új hatóság önmagában nem jelent semmit. A részleteket sem ismerjük: pontosan milyen jogkörei lesznek? És főleg: mi garantálja a függetlenségét és számonkérhetőségét? Az előterjesztőinek névsora semmiképp. Az máris látszik, hogy az új hatóság nem egy korrupcióellenes ügyészség lesz, tehát vádat nem emelhet. Vajon nyomozást folytathatnak?”
„Ezek a kérdések és aggályok Brüsszelben is felmerülnek majd. A Bizottság ki fogja várni a konkrét válaszokat, mert a kormány hiteltelensége miatt ígéretekre már nem adnak pénzt ‒ és csak még tovább húzódik a megállapodás. Pedig az utolsó utáni pillanatban vagyunk.”
„Az Orbán-kormány több mint egy éve képtelen megegyezni az Európai Bizottsággal, ezért összesen nagyjából 20 milliárd forint uniós forráshoz nem jut hozzá Magyarország. Minden másik tagállam megállapodott már. Spanyolország például tavaly júliusban kapott zöld utat Brüsszeltől, decemberben már meg is érkeztek hozzájuk a Helyreállítási Alap forrásai. Ami hozzánk megérkezett, az a brutális drágulás, az elszálló forint-árfolyam és a rezsiemelés ‒ a válságot pedig érdemben fékezhette volna, ha van megállapodás.”
„Mi viszont dolgozunk tovább: közvetlen forrásokért a magyar önkormányzatoknak, tisztességes vállalkozóknak, civil szervezeteknek. Ha a kormány továbbra is képtelen hazahozni az uniós pénzeket, ki kell nyitni a kaput azoknak az önkormányzatoknak, akik a legnehezebb feladatot fogják viselni a szociális válságban” – írta közösségi oldalán Cseh Katalin.