18 kutató kérte közös levélben, hogy folyjon behatóbb vizsgálat a koronavírus eredetéről
A kutatók úgy gondolják, a WHO vizsgálata, melynek eredménye márciusban lett nyilvános, nem végzett elég alapos munkát.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke szerdán szólította fel az amerikai titkosszolgálatokat arra, hogy 90 napon belül álljanak elő perdöntő bizonyítékokkal arra vonatkozóan, a COVID-19 járványt okozó vírus állatról terjedt-e át emberre, vagy egy kínai laborból szabadult ki.
Ez és a Wall Street Journal híre, miszerint a Vuhani Virológiai Intézet három kutatóját is kórházban kellett ápolni, ismét felerősítette a hangokat, miszerint a laborelmélet talán mégsem olyan elvetemült, mint sokan elsőre gondolták.
18 kutató még május elején írt közös levelet a Science folyóiratnak ennek nyomán, amelyben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) márciusi jelentését bírálták és „valódi vizsgálatot” követelnek a vírus származásáról.
A jelentést már megjelenésekor is bírálták sokan, elsősorban azért, mert a kínai hatóságok rengeteg adathoz nem adtak hozzáférést. A levél azonban azt kritizálja, hogy a laborelméletet eleve „erősen valószínűtlennek” tekinti a vizsgálat és a 313 oldalból csak négyet szántak neki, ami az aláírók szerint „nem kiegyensúlyozott”.
Az egyik aláíró, a Yale Orvosi Egyetem immunbiológusa, Ivaszaki Akikó a CDC-nek elmondta, neki nincs véleménye arról, honnan származik a vírus, azonban a WHO által levont következtetések problematikusak, mivel „annak ellenére, hogy minden lehetőségre nagyon kevés bizonyíték van, a bizottság így is nagyon valószínűtlennek minősítette a laborelméletet.”
Maga a WHO főtitkára, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus is arról beszélt a riport közzétételekor, hogy ez a vizsgálat „még nem elég messzire menő”, és hogy több adatra lesz szükségük ahhoz, hogy súlyosabb következtetéseket vonjanak le, addig pedig a szervezet „egy elméletet sem fog kizárni.”
Ivaszaki szerint azzal nyílt meg a lehetőség a vírus eredeteivel kapcsolatos nyílt vitára, hogy eltűnt a színről Donald Trump, aki azzal, hogy a laborelméletet xenofób uszításra használta fel, elkomolytalanította azon tudósok véleményét is, akik nála racionálisabb szemszögből közelítették meg a dolgot.