Hatalmas tudományos áttörés van a láthatáron – nem kell többet a koronavírusok miatt aggódni?
A Nature című tudományos folyóiratban megjelent publikációban bejelentették a kutatók, hogy több évtizedes kísérletezés után áttörés jöhet a koronavírusok elleni harcban.
Kemenesi Gábor virológus az InfoRádiónak adott nyilatkozatában ismertette, hogy az elmúlt húsz év során sorra bukkantak fel emberre veszélyes koronavírusok, 2002 óta immáron a harmadik, amely súlyos megbetegedést okoz: SARS (2002), MERS (2012) és most a SARS-CoV-2.
Mint a szakember is mondta, a koronavírusok egy igen nagy víruscsaládnak tekinthető, amely szintén minden élőlényben – tengeri emlősök, madarak, denevérek, emberek – ismertek, eddig legalább hét különböző koronavírust detektáltak.
Kemenesi szerint ez a mintázat azt vetíti előre, hogy a jövőben is felbukkanhatnak olyan koronavírusok, amelyek szintén súlyos megbetegedést okozhatnak, ám az eddigi vakcinatechnológiák, és a mostaniak is, csak egy bizonyos koronavírus ellen tudnak védelmet adni.
A Nature folyóiratban azonban jelezték, hogy sikerült egy tudományos áttörést elérni egy új technológia formájában, melynek révén elképzelhető, hogy a jövőben nem kell aggódnunk a koronavírusok miatt.
A tudósok ugyanis megtalálhatták a koronavírusok azon részén, ami ellen oltóanyagot fejlesztve, egyetlen oltóanyaggal védelem nyerhető az összes ismert emberi koronavírus ellen, a kutatások szerint akár több denevérvírus ellen is.
Kemenesi szerint még a 2002-es SARS-járvány idején figyeltek meg egy beteget, akinek a vérében olyan antitestek alakultak ki, amelyek egyszerre több koronavírussal szemben is védelmet adtak, amely megihlette végül a kutatókat.
A megfelelő vakcinatechnológiával pedig az a cél, hogy a koronavírusok adott pontját megtámadják, és így képesek legyünk az összes koronavírus ellen védelmet szerezni. Kemenesi hozzátette: az univerzális koronavírus-vakcina ötlete nem új, viszont eddig kérdéses volt, hogy lehetséges-e.
Mint jelezte, az ötlettől egészen addig, hogy egy rendes oltóanyag váljon belőle, még „sok lépés van”, többek között az állati és az emberi kísérletek. Hozzátette: az eredmények egyelőre nagyon ígéretesek, ugyanis minden SARS vagy SARS-szerű vírus elleni védelmet tudott nyújtani.