Koronavírus – újabb tragikus mérföldkövet ugrott meg a járvány
A Johns Hopkins Egyetem naprakész nyilvántartásából kiolvasható, hogy megtörtént az, amire a pandémia kirobbanásakor valószínűleg semelyikünk sem számított: meghaladta a 10 millió főt a koronavírus-fertőzöttek száma.
A Johns Hopkins Egyetem naprakész nyilvántartásából kiolvasható, hogy megtörtént az, amire a pandémia kirobbanásakor valószínűleg senki sem számított: meghaladta a 10 millió főt a koronavírus-fertőzöttek száma.
Hat hónappal azután, hogy a közép-kínai Hupej tartománybeli Vuhan húspiacain először azonosították a SARS-CoV-2-t, a mostani koronavírus-járványért felelős kórokozót, szörnyű mérföldkőhöz érkezett el a terjedés, ugyanis meghaladta a 10 millió főt a fertőzöttek száma. A COVID-19 egészen pontosan 10 302 052 fertőzésért, és 505 505 ember halálért felelős.
A járvány terjedése pedig továbbra sem állt meg, egyes helyszíneken jelenleg is megállíthatatlanul fertőzi a lakosságot. Latin-Amerikában kiváltképpen súlyos, helyenként kilátástalan a járványhelyzet, ami különösen Brazíliára és Mexikóra igaz. India és a legtöbb fertőzöttet, illetve halálos áldozatot számláló Egyesült Államok is rekordmagasságú napi esetszámot jelent.
Ezen felül olyan helyszíneken is kialakulnak kisebb járványgócok, ahol úgy tűnt, már irányítás alatt áll a pandémia, elég csak a pekingi Xinfadi élelmiszerpiacon, vagy a német Tönnies húsüzemben történt járványkitörésre gondolni. Az USA-ban a lazításokat követően Texasban, Arizonában és Floridában döntöget negatív rekordokat a vírus terjedése, meredeken emelkedő napi esetszámokkal.
Két ország van, ahol a koronavírus már több mint egymillió embert fertőzött meg, az Egyesült Államok és Brazília. Az USA-ban már a 2.5 millió főt is meghaladta az azonosított koronavírusos esetek száma, és az állami vesztegzárak lazítása óta a helyzet csak romlik. Egyelőre csak két amerikai államban van csökkenőfélben a betegek száma, Connecticutban és Rhode Islanden.
A COVID-19 járvány terjedésének megfékezésére a szakértők egyöntetűen a közösségi maszkviselést és a távolságtartást javasolják, illetve a lakosság folyamatos tesztelését. A szakemberek úgy vélik, kisebb-nagyobb járványgócok mindaddig ki fognak alakulni, ameddig egy biztonságos és hatékony védőoltást ki nem kísérleteznek a vírus ellen.