Bizonyítottan súlyos agykárosodást okozhat a koronavírus-fertőzés
Egy mérföldkőnek számító képalkotó vizsgálat során egyedülálló betekintést nyerhettek tudósok a covid-fertőzés agyra gyakorolt hatásaiba.
A Sars-CoV-2 vírus okozta megbetegedés neurológiai hatásait az elmúlt két évben elég jól megismertük: legyen szó agyködtől kezdve a fáradtságon át az ízlelés és szaglás elvesztéséig, a panaszokat több százmillióan átélték már a világon.
Annak ellenére, hogy a kórokozó már régóta köztünk kering, tudósok számára kevésbé világos, pontosan milyen közvetlen hatása lehet a fertőzésnek az agyszövetre, különösen az enyhébb lefolyású betegséghez képest.
Eddig csupán elhunyt páciensekből származó szöveteket vizsgáltak meg részletesen, az Oxfordi Egyetem orvoskutatói azonban egy átfogó metaanalízist végeztek, mely során érdekes eredmények születtek.
A napjainkban is folyamatban lévő projekt az Egyesült Királyság egészségügyi rendszerében tárolt adatokat gyűjti össze, amely több mint félmillió beteg egészségi állapotáról nyújt észletes tájékoztatást.
A kutatók az elemzés során 401 páciens adataira összpontosítottak, akiknél a pozitív covid-teszt előtt és után is végeztek agyi képalkotást, majd ezeket az eredményeket összehasonlították egy 384 önkéntesből álló kontrollcsoporttal.
Végül kimutatták, hogy a limbikus és a szaglást érintő rendszerben megfigyelhető volt a neurológiai szövetkárosodás, ezenfelül az agy szürkeállományának vastagsága is csökkent, továbbá bebizonyították, hogy egyes érzékelési régiók szintúgy jelentősen roncsolódtak.
Habár a végkövetkeztetések meglehetősen baljósnak tűnnek, több kérdést is felvetnek, például nem tudni, hogy ezek a változások egész életre kihatnak-e, vagy csupán átmeneti jellegűek, ezért tudósok azon dolgoznak, hogy kiderítsék, mi is az igazság a hipotézisek mögött.