Koronavírus – soha nem volt ennyire tragikus a helyzet Brazíliában
Öt hónappal azután, hogy regisztrálták az első COVID-19 beteget a latin-amerikai országban, lassan 100 ezerhez közelít a koronavírus áldozatainak száma.
Öt hónappal azután, hogy regisztrálták az első COVID-19 beteget a latin-amerikai országban, lassan 100 ezerhez közelít a koronavírus áldozatainak száma.
Brazília lesz a második ország a világon, ahol elérik ezt a tragikus mérföldkövet, amit eddig csupán a 150 ezer halottnál járó Egyesült Államok lépett túl.
Fertőzöttek szempontjából sem sokkal jobb a helyzet, hiszen már a hárommilliós negatív csúcsnál tartanak, így az azonosított COVID-19 páciensek nem túl előkelő világranglistáján is stabilan őrzik második helyüket az USA mögött.
Celso Rocha de Barros, helyi elismert szociológus egyszerűen úgy fogalmazott,
„Ez egy óriási dráma, a legnagyobb, amit Brazíliában valaha is tapasztaltunk.”
Brazíliában a koronavírus első hordozóját még február 26-án regisztrálták egy olasz üzleti útról hazatérő férfinél São Paulóban, az első halottról pedig március 16-án számoltak be a hatóságok.
Dr. Paulo Lotufo, a São Pauló-i Egyetem epidemiológus professzora elmondta, akkortájt még nagyon jó helyzetben voltak, mivel úgy tűnt, kordában tudják majd tartani a pandémiát:
„Akkoriban Brazília többé-kevésbé szervezetten viselkedett és ellenállt a járványnak.”
Jair Bolsonaro, az ország szélsőjobboldali politikai beállítottságú elnöke hisztériának tüntette fel a vírussal kapcsolatos híreket; állandóan azt hangsúlyozta, hogy a gazdaság épségének megőrzése sokkal fontosabb holmi „influenzánál”.
A brazil államok kormányzóinak dolga is meggyűlt az államfővel, ugyanis sokszor nem tudták érvényesíteni a koronavírus terjedése ellen tervezett óvintézkedéseiket, mert Bolsonaro folyamatosan ellenezte őket.
Mindeközben Brazíliában szinte exponenciálisan emelkedésnek indult a fertőzöttek görbéje, São Paulóban és az amazonaszi Manausban nem győzték ásni a tömegsírokat az elhunytak elhelyezésére. Egy hónapon keresztül napi szinten átlagosan ezernél is több koronavírus-áldozatról számoltak be, szerdára már 97 256-ra nőtt a halottak száma.
Próbálkoztak a malária ellenszereként használt hidroxiklorokin bevetésével, viszont ez a gyógyszer hatástalannak bizonyult a klinikai teszteken a COVID-19 fertőzéssel szemben. Bolsonaro így is ráerőltette a kórházakra az alkalmazását – mint kiderült, sikertelenül.
Ne hagyd ki: