Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Koronavírus – Mi a helyzet Afrikában?

Emelkedésnek indult a koronavírus-fertőzöttek száma Afrikában is az elmúlt hetekben, amely némi aggodalomra adhat okot

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Emelkedésnek indult a koronavírus-fertőzöttek száma Afrikában is az elmúlt hetekben, amely némi aggodalomra adhat okot – írja a BBC az Afrikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC), valamint a WHO adataira támaszkodva.

Szeptember vége óta általánosságban kimondható, hogy emelkedett a koronavírus-fertőzöttek száma Afrikában, de a kontinens különböző pontjain jelentősen eltérnek egymástól a járványhelyzetek. A járvány kitörése óta viszont Afrikában arányosan nem regisztráltak nagy számú fertőzöttet, az összesen 60 millióból 2 milliót azonosítottak a kontinensen. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az Afrikai CDC adatai szerint például az elmúlt hónap során minden héten 7.5 százalékkal nőtt az újonnan regisztrált fertőzöttek száma. A november 22-t megelőző héten például az esetszám ugyan csak 1.2 százalékkal, a halálos áldozatok száma viszont 9 százalékkal nőtt.

A WHO szerint ennek az emelkedésnek a „motorjai” elsősorban az észak-afrikai országok, ahol az ősz beköszöntével jelentősen csökkentek a hőmérsékletek, ez pedig a hivatalos adatokban is látszik, ugyanis Marokkó, Tunézia és Algéria ott volt azon öt ország között, amely a legtöbb fertőzöttet találta az elmúlt héten.

Nigériában, Egyiptomban, Dél-Afrikában, Kongói Demokratikus Köztársaságban és Kenyában is esetszám-emelkedést lehetett tapasztalni egyébként, míg egyes országos, mint Etiópia csökkenő tendenciát mutatott. Az Afrikai CDC vezetője Dr. Nkengasong szerint a járványügyi folyamatok alapján három csoportba lehet az országokat sorolni:

  • Azok az országok, amelyeknek nem sikerült laposítani a járványgörbét, vagy alapból is alacsony esetszámuk volt egészen augusztusig, amikor berobbant náluk a járvány. Ilyen Tunézia, Marokkó és Líbia is.
  • Azon országok, amelyeknek sikerült ellaposítani a járványgörbét az esetszámok júliusi tetőzése után. Ilyen ország Dél-Afrika és Kenya is, ám mindkettőben emelkedik a fertőzöttek száma ismét.
  • A harmadik kategória pedig azon országok, amelyeknek már egy ideje egyenletes csökken a napi és heti esetszáma. Ilyen ország Szenegál és Egyenlítői-Guinea.

Dr. Nkengasong szerint ha az összes afrikai országot egy kalap alá vesszük, akkor az általánosan kirajzolódó trend, hogy egészen júliusig folyamatosan emelkedett a fertőzöttek száma, szeptember környékére visszaesett és stabilizálódott, és most ismételten felszálló ágban van.

A járvány kitörése óta Dél-Afrikában regisztrálták a legtöbb fertőzöttet, szám szerint 775 502-t, mellyel toronymagasan a legfertőzöttebb ország, de 100 000 felett van az esetszám immáron Marokkóban, Egyiptomban és Etiópiában is.

Annak ellenére viszont, hogy meglehetősen alulfejlett az egészségügyi infrastruktúra Afrikában, a világ többi részéhez viszonyítva alacsony a 100 000 főre jutó halálos áldozatok száma. A WHO elmondása szerint ennek az az első számú oka, hogy Afrikának meglehetősen fiatal a lakossága, 60 százalékuk 25 éven aluli.

A GLOBÁLIS TERRORIZMUSINDEXEN SZÁMOS AFRIKAI ORSZÁG SZEREPEL AZ „ÉLMEZŐNYBEN”, DE MAGYARORSZÁG IS RONTOTT A HELYÉN

Szintén oknak tekinthető, hogy mint tudjuk, a koronavírus leginkább az idősekre veszélyes, és az olyan krónikus betegekre, mint a cukorbetegek, ám a kettes típusú diabétesz meglehetősen ritka Afrikában a világ többi részéhez képest. Fontos szerepet játszhat az is, hogy keveset utaznak, valamint átlagosan többet vannak szabad levegőn.

A szakértők szerint Afrika előnyére várt, hogy más betegségek járványszerű kitörései során rengeteg tapasztalatot gyűjtöttek, így a koronavírust is könnyebben irányításuk alá tudták vonni, valamint az is elképzelhető, hogy a korábbi, más koronavírusokkal történő fertőződés miatt már kialakult egyfajta immunitás a szervezetükben.

A negatív oldala az egésznek viszont, hogy mint számos, alulfejlettebb helyszínen is megállapították a nemzetközi szervek, Afrikában is komoly aggodalmat okoz, hogy nem jelentenek megfelelően az adatokról, sok helyen aluldatálják a fertőzéseket és a halálos áldozatokat is. Tanzániában például egyáltalán nem vezetnek nyilvántartást, így nem tudni, ott milyen súlyos a vírushelyzet.

A Dél-Afrikai Egészségügyi Kutatási Tanács például év elején publikált egy tanulmányt, amely szerint sokkal nagyobb lehet a fertőzöttség és a halálozás, mint amit egyes afrikai országok jelentenek. A többlethalálozási adatokban ugyanis jelentős eltérések látszanak, amit valószínűleg a koronavírusnak lehet betudni.

EZEKRE A VAKCINÁKRA VÁR A VILÁG, HOGY VÉGRE FEL LEHESSEN SZÁMOLNI A PANDÉMIÁT

A WHO szerint pedig a teszteléssel is komoly gondok vannak, ugyanis a világ más régióihoz képest rendkívül keveset tesztelnek a kontinensen. Ez részben annak is köszönhető, hogy egyszerűen nem áll rendelkezésre elegendő felszerelés, így a szegényebb régiókban nagyon nehéz detektálni, hogy kik lehetnek fertőzöttek.

Jól mutatja ezt, hogy 10 afrikai ország végzi a kontinens tesztjeinek 70%-át: Dél-Afrika, Marokkó, Etiópiai, Egyiptom, Kenya, Nigéria, Kamerun, Ruanda, Uganda és Ghána. A tesztelési rátában is jelentős eltérések vannak, egyes országok csökkentették a saját kapacitásukat, míg más helyek éppen megemelték azt.

A kontinensen Dél-Afrika jár a tesztelések terén az élen, ugyanis 1000 emberre levetítve 88 tesztet végeznek a lakosságon, ami jóval alacsonyabb, mint mondjuk az Egyesült Államokban, ahol ez a szám 534. Ezen a téren Nigéria áll a legrosszabb helyen, ők ezer emberenként mindössze 3.5 koronavírus-tesztet végeznek.

Az Afrikai CDC szerint legalább 10 tesztet kellene végezni ezer lakosonként, hogy legalább egy félig megfelelő képet lehessen kapni a járványhelyzetről, ám ezt a szintet 12 országban nem sikerült megugorni. Néhány ország esetében például erről nincs is megfelelően elérhető adat, így nem tudni sok helyen, hogy mennyit tesztelnek.