Koronavírus – kritikussá vált a helyzet a magyarországi kórházakban
A koronavírus-járvány harmadik hullámának berobbanása után úgy tűnik, egyes klinikákon nem lesz elegendő személyzet, akik gondoskodhatnak majd a betegekről.
Meredeken emelkedik a covid-páciensek napi növekménye, amelynek ékes bizonyítéka, hogy míg a második hullám végén, január 31-én 3,5 ezer koronavírusos beteget ápoltak a kórházakban, akik közül 247-en feküdtek lélegeztetőgépre kötve, addig a kórházi ellátásra szorulók száma hat hét alatt 7,9 ezerre nőtt, míg lélegeztetőgépen már 806-an vannak.
A tavaly novemberi, valamelyest mérsékeltebb felfutás során is egyre több olyan hírt lehetett hallani, hogy a covid-osztályok túlcsordultak, és nem fogják bírni a terhelést – írta az Infostart hírportál.
Jelenleg az a helyzet, hogy a lélegeztetőgépeken lévő betegek száma sosem volt ilyen magas, mindeközben pedig a megfelelő kezeléseket biztosító személyzet létszáma korlátozott.
„A covidos osztályokra már jelenleg is igen nehezen lehet napról-napra a kellő létszámot biztosítani. Rengeteg napi szervezés kell ahhoz, hogy az főnővérek, ápolási igazgatók biztosítani tudják” – magyarázta Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke.
A szakember hozzátette, az egyik megoldás az lehetne, ha ismét bevonnák az ellátásba az egészségtudományi felsőoktatásban részt vevő hallgatókat olyan helyeken, ahol hiány van ápolókból. A hétvégén már több orvostanhallgatót értesítettek is, míg a kormány hétvégén bejelentette, rezidensek átirányításával is segítik a kórházi betegek ellátását.
A mosonmagyaróvári kórházban már tarthatatlan a helyzet, a szülészeti, nőgyógyászati és gyermekosztályon nem tudják ellátni a sürgős eseteket sem, mivel a dolgozókat át kellett irányítani a koronavírus-osztályra, így a más betegségekben szenvedőket csupán Győrben tudják ápolni.