Koronavírus – hiányzó maradványok miatt nem tudnak méltósággal gyászolni Ecuadorban
Flavio Ramos ecuadori lakost már élet-halál szélén szállították a kórházba, akit fia, Arturo elkísért. Ő volt az első, aki némi furcsaságot észrevett: két holttest is a padlón hevert.
Egy hónappal később a családja még mindig nem tudta eltemetni az 55 éves Flaviót, ugyanis fia, Arturo Ramos állítása szerint nem sokkal apja halála után a kórház elvesztette valahogy a maradványokat, így nem tudták neki megadni a méltó végső nyugalmat.
Flavio Ramos csak egy a megannyi COVID-19 halálos áldozat közül, aki Ecuador második legnagyobb városában, Guayaqiulben lelte halálát. A város a világ egyik legnagyobb járványkitörésének a helyszíne. A férfi halálesete és eltűnése tragikus módon illusztrálja, hogy egy Chicago méretű város egészségügyi ellátórendszere hogyan omlik teljesen össze a járvány berobbanásától.
A város már a múlt hónapban is negatív hírnevet szerzett magának, amikor több videó látott arról napvilágot, hogy holttestek hevernek az utcákon, miután a ravatalozók és halottasházak kapacitása megtelt. Három különböző kórházban dolgozó helyi orvos is hasonló jeleneteket írt le a CNN megkeresésére.
A három orvos anonim kívánt maradni, mivel attól tartanak, elveszthetik az állásukat, ha kiderül kik ők, de a folyamat, amit leírtak, szívszorító: a járvány villámgyors berobbanása miatt az egyébként felkészületlen egészségügyi rendszerük annyira túlterheltté vált, hogy az alapvető kezelést sem tudják már biztosítani.
A másik orvos elmondása szerint átlagosan naponta 3-4 holttest hevert a kórházak padlóin, mivel nem tudják egyszerűen hova elhelyezni őket, mert a halálozási ráta jelentősen meghaladta a halottasházak és ravatalozók kapacitását.
Arturo Ramos elmondása szerint a kórházak jelenleg olyanok, mintha háború zajlana. Nincs elég kórházi ágy a betegeknek, kukászsákokban hevernek a holttestek a padlón. Azt mondták neki a kórházban, miután az édesanyja is hasonló COVID-19 tüneteket produkált, hogy ha van pénze, inkább gyógyítsa otthon, mert nagyobb esélye van a túlélésre.
Lenin Moreno elnök kormányának tagjai többször is nyilvánosan bocsánatot kértek már a borzasztó járványkezelésért, állításuk szerint nem voltak felkészülve a járvány ilyen mértékű megjelenésére. A kormány adatai pontatlanok a halálozás áldozatokat illetően, de csak Guayaquilban vélhetően több mint 9000 ember vesztette életét.
Az alábbiakban egy ápoló beszámolóját olvashatjuk a világ legnagyobb járványgócában eltöltött napról: