Koronavírus helyett aszteroida – földközelségben a hatalmas űrszikla
Tegnap éjjel a NASA illetékes kutatói elmondása szerint egy óriási, körülbelül 390 méter átmérőjű kozmikus kődarab húzott el bolygónk mellett.
Március 27-én egy nem várt vendég toppant be hozzánk. A 2012 XA133 névre keresztelt aszteroida szinte felfoghatatlan, 85 200 km/h-ás sebességgel közelítette meg a Földet. A hosszát 180 és 390 méter közé becsülik, a pályáját és a mozgását már 2012 óta figyelték.
A kutatók számítása szerint egészen pontosan 0,04453 csillagászati egységre volt az űrszikla a bolygónktól. Hogy jobban értsük: egy csillagászati egység körülbelül az a távolság, ami a Föld és a Nap között van, ami 150 millió kilométernek felel meg. Ha átszámítjuk, akkor az aszteroida 6,68 millió kilométerre suhant el Földünk mellett.
A 2012 XA133 aszteroida az egyik legnagyobb űrszikla, ami a közelmúltban meglátogatott minket. Nem ez volt azonban az egyetlen eset – két hónapon belül egy majdnem 4 kilométer átmérőjű kődarab kerülhet földközelségbe.
Korábban a NASA megnyugtatott minket, hogy egyetlen objektum sem lesz veszélyes a Földre és az elkövetkező száz évben nem kell becsapódástól tartanunk.
Minden esetre nem árt résen lennünk, mert minden 1 kilométernél hosszabb aszteroida, ami legalább 1,3 csillagászati egységre van tőlünk, potenciális kockázatot jelenthet a planétánkra.