Koronavírus – hatásosnak bizonyultak a nagy-britanniai lezárások
A COVID-19 reprodukciós rátája Angliában az előzetes becslésekkel ellentétben májusban sokkal kedvezőbb értékeket mutatott.
A COVID-19 reprodukciós rátája Angliában az előzetes becslésekkel ellentétben májusban sokkal kedvezőbb értékeket mutatott.
Boris Johnson miniszterelnök először június 1-jén enyhített a korlátozásokon, azóta pedig fokozatosan lazítanak a gazdasági szigorításokon.
A legújabb kutatások szerint májusban jelentősen visszaesett a fertőzési ráta, ami az előző hónapi teljes lezárás után minden nyolcadik napon megfeleződött.
A szakértők által egyelőre még hitelesítendő tanulmányban rámutattak, hogy átlagosan 10 ezer emberre 13 pozitív koronavírus-fertőzött jut, ami egészen pontosan 0,57-es reprodukciós arányszámnak felel meg.
A kormány korábbi feltételezései alapján ezt az úgynevezett R értéket 0,7-,09 közé lőtték be, az aktuális szám azonban jóval kedvezőbb. Az a lényeg, hogy az R mindig 1 alatt legyen, így teljes mértékben kordában tartható a járvány.
„Az Egyesült Királyság lakossága pontosan betartotta az óvintézkedéseket, a viselkedés nagyon hatékony lett a vírus terjedésének megfékezésében.” – mondta Steven Riley, az Imperial College London epidemiológus professzora.
A kísérletek során több mint 120 ezer önkéntest teszteltek, amely nyomán Matt Hancock egészségügyi államtitkár kijelentette, hogy a kormány a legjobb pillanatban a legjobb döntéseket hozta meg.
Kiderült az is, hogy a fiatalkorú felnőtteknél gyakrabban végződik pozitív eredménnyel a koronavírus-teszt az idősebb korcsoporthoz képest, ami csak megerősíti a tényt, hogy a közösségi távolságtartás sokkal fontosabb az esetükben, még ha enyhébb tüneteket is produkálnak.
Felfedezték, hogy rasszok szerinti leosztásban az ázsiai etnikumhoz tartozó személyeknél magasabb a kockázata a fertőzés kialakulásának.