Ezért van szükség az emlékeztető oltásokra
A delta variáns térnyerésével különösen fontossá vált a védelem megerősítése, és ezzel kapcsolatban már az EMA és a WHO is ajánlást tett.
Korábban még sok kutató azon az állásponton volt, hogy a koronavírus elleni védőoltások megfelelő és tartós védelmet nyújtanak a tüneteket produkáló, súlyos lefolyású vagy halálos kimenetelű megbetegedésekkel szemben, mára azonban az újabb kutatási eredmények és tapasztalatok alapján sokan változtattak a véleményükön.
Danny Altmann, a Londoni Egyetem immunológiai professzora a BBC-nek elmondta, hogy úgy véli, hogy a járvány egyik legborzalmasabb aspektusa, hogy “az emberek összetűzésbe kerülnek” a tudósokkal, „mert megváltoztatjuk az álláspontunkat, hiszen gyorsan mozgó célpontot kell eltalálnunk.”
A kutató a Bien.hu beszámolója szerint elmondta, hogy nem is olyan régen, még tavasszal több olyan cikket írt és több olyan interjút adott, melyben elmondta, hogy a legtöbb ember immunrendszere az oltás után olyan lenyűgöző eredményeket mutatott, hogy úgy véli: nem kell aggódni az emlékeztető, vagyis az ún. booster oltások miatt.
Altmann azonban hangsúlyozta, hogy ha a kórokozónak olyan változatai jönnek létre, amelyek jelentősen csökkentik az oltás hatékonyságát, “nem okozhat bajt, ha mondjuk 1000-szeres az ellenanyagszint.”
Az eredeti kórokozónál jóval nagyobb fertőzőképességgel rendelkező delta variáns azonban mára rengeteg helyen a vírus domináns változatává vált, és bár még mindig magas az antitestszám a legtöbb oltott személy esetében, nem ritka az úgynevezett áttöréses fertőzések száma.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég kiadta ajánlását a harmadik dózis oltóanyagokkal kapcsolatban, a WHO ráadásul arra is javaslatot tett, hogy a kínai fejlesztésű vakcinákkal beoltott 60 évnél idősebb emberek számára szükséges lenne biztosítani az újabb dózis védőoltást. A WHO korábban egyébként a vakcinaegyenlőtlenségre tekintettel arra kérte a fejlett országokat, hogy egyelőre ne kezdjék meg a harmadik dózis oltóanyagok beadását, hiszen rengeteg területen még az első dózishoz sem jutottak hozzá sokan.
Számos országban már megkezdték az emlékeztető vakcinák beadását, de azokat nem feltétlenül és nem mindenkinek ajánlják – elsősorban az idősebbek, a krónikus betegségekben szenvedők és a gyenge immunrendszerrel rendelkezők számára ajánlják fel azokat. A tudományos diskurzusban azonban abban nagyjából egyetértenek, hogy a harmadik oltás ártani éppen nem árt.
Magyarországon a harmadik dózis oltóanyagra augusztus óta lehet jelentkezni, és ezzel hazánk vált az első olyan európai országgá, amely megkezdte az emlékeztető dózisok beadását. Az EESZT rendszerén keresztül azok foglalhatnak időpontot a harmadik oltásra, akik elmúltak 18 évesek, és a második (Janssen esetében az első) dózis oltóanyagot már több mint négy hónappal ezelőtt megkapták.
A koronavirus.gov.hu kormányzati koronavírus-tájékoztató portál szerint az időseknek, a krónikus betegségben szenvedőknek, és a legyengült immunrendszerű betegeknek különösen ajánlott a harmadik oltás felvétele, amely megegyezik a már ismert ajánlásokkal is.
A harmadik dózis védőoltásra a portál szerint elsősorban a nagyobb fertőzőképességű delta variáns miatt van szükség, valamint azért, mert a járványhelyzet ellen nem a lezárások és a korlátozások jelentik a megoldást, hanem az oltás.