Újabb vírus veszélyeire figyelmeztet két, a koronavírust azonosító kutató
Két kínai kutatók, akik segítettek a világon pusztító koronavírus-járványt okozó vírus feltárásában, egy újabb járvány veszélyeire figyelmeztettek – ezúttal állatoknál.
Két kínai kutató, George Fu Gao és Si Vejfeng csütörtökön a Science magazinban adtak ki figyelmeztetést, hogy ahogy az eddigi nagyobb világjárványokat követően mindig, így a koronavírus után is jöhet egy másik. A kutatók a madárinfluenza H5N8-as variánsára mutogatnak.
Ez a kórokozó régi ismerős, Európában már 2014-ben kimutatták, azóta vad és tenyészmadarak millióit fertőzte meg. Februárban Oroszországban első ízben betegített meg embert is, egy farm hét dolgozóját, de egyiküknek sem voltak tünetei.
Spanyolországban szintén jelen van a vírus, három járványt is okozott múlt november óta, ott azonban nem mutatták ki emberekben, emiatt nem aggódnak miatta. A kínai szakértők azonban nem ilyen optimisták.
A Pledge Times idézi őket: „A H5N8 madárinfluenza-vírus globális terjedése közegészségügyi probléma” – írja cikkében a két, a koronavírus azonosításában is szerepet játszó virológus.
Eddig 46 európai, ázsiai és afrikai országból jelentettek H5N8 járványt, a kínai orvosok szerint azonban az orosz farmon dolgozókban kimutatott 2.3.4.4b variáns „aggasztó mutációkat” mutat, amelyek alapján idomulhat az emberi sejtekhez is. Ezen variáns miatt Dél-Koreában és Japánban húszmillió baromfit kellett levágni, Fu Gao és Si szerint efelett pedig nem szabad elsiklani.
Szerintük a megoldás a családi üzemeltetésű farmok nagy, komoly biztonsági intézkedésekkel ellátott ipartelepekre való cserélése lehet, ezzel meg lehetne akadályozni, hogy emberekre is átterjedjen a kórokozó.
Maria Montoya spanyol virológus szerint azonban az egy dolog, amikor egy H5-ös jelű influenzavírus emberekre terjed állatokról és teljesen más, amikor emberek között:
Hogy ez mikor fog megtörténni, azt Montoya sem tudja: „Megvan benne a potenciál, hogy egy, a jelenleginél sokkal rosszabb járvány legyen belőle, de ez megtörténhet a következő hónapban, vagy akár száz év múlva is” – mondja, utalva arra, hogy az influenzavírusok sokkal hajlamosabbak a mutációra, mint a koronavírusok.