Koronavírusosként nem ajánlott a sportolás
A The Wall Street Journal szerint nem ajánlják a sportorvosok az edzést és a kiadósabb testmozgást akkor sem, ha valaki tünet nélküli vagy csak enyhe tünetekkel rendelkezik.
Jelenlegi vizsgálatok alapján az omikron variáns enyhe tüneteket okoz, ezáltal többen gondolhatják azt, hogy nyugodtan folytathatják az edzéstervüket vagy indulhatnak el több kilométeres futásra. Viszont a sportorvosok azt tanácsolják, hogy fertőzöttként mindenképp érdemes kerülni a megerőltetőbb sportot, a beteg akár rendelkezik tünetekkel vagy sem.
A The American College of Sports Medicine például azt mondja, hogy az alacsony kockázati csoportba tartozó betegeknek is legalább 10 napot kell pihenniük a betegség megállapítását követően, ha pedig nincsenek tüneteik, akkor is érdemes 7 nap pihenési időt tartani. Bár hozzátették, hogy könnyű fizikai munkát és sétát is be lehet iktatni egészen addig, amíg a beteg nem tapasztal mellkasi fájdalmat vagy fáradtságot – jelentette a Portfolio.
Hüvelykujjszabály szerint a sporthoz való visszatérést befolyásolja, hogy a beteg tünetei nyak alatt vagy felett jelentkeznek. Ha nyak alatti tünetek vannak, például elnehezedett tüdőérzet vagy gyomorrontás, érdemes kerülni még egy ideig a testmozgást.
Kiderült, mi állhat a férfiak és a nők meddősége mögött
Ha pedig olyan tünetek vannak, mint orrfolyás vagy enyhe fejfájás, vissza lehet térni a mozgáshoz, de az is inkább séta legyen, mint futás – tanácsolja a sportorvos. A felgyógyulás után érdemes fokozatosan visszavezetni a sportot a páciens életébe, az első héten körülbelül a korábbi testmozgás 40-50 százaléka javasolt.
Közben figyelni kell, hogy jelentkeznek-e olyan tünetek, mint légszomj, emelkedett pulzusszám, mellkasi fájdalom vagy fáradtság, ebben az esetben fel kell keresni az orvost és konzultációt kérni.
Long Covid-ban szenvedőknél óvatos testmozgás javasolt, ha pedig később sem megy az edzés, további tüdő-vagy szívvizsgálat javasolt.