Koronavírus – antitest-vizsgálat helyett más módszerekkel kellene megmérni a védettséget
Immunológus szakemberek egyöntetű véleménye szerint antitest-vizsgálat helyett neutralizáló antitestválaszt kellene mérni, amit azonban csak ritkán tesznek meg.
Az Amerikai Orvosi Kamara szaklapjában közzétett tanulmány alapján a kétféle, inaktivált vírusból készült kínai oltóanyag 72,8 százalékos, illetve 78,1 százalékos hatékonysággal véd a covid-fertőzés súlyos szövődményeinek kialakulásától.
Egy másik tudományos folyóiratban készített kutatásban azt vizsgálták, miként működnek bizonyos védőoltások a védettséget természetes úton megszerzett immunitáshoz képest. Kimutatták, hogy a természetes megfertőződéshez viszonyítva a Szputnyik, a Pfizer és a Moderna ad erősebb immunválaszt.
Az ATV Start című műsorában Lisziewicz Julianna immunológus elmondta, ha a kutatás alapján a fertőzötteket egynek vesszük, akkor a Pfizer, a Szputynik, a NovaVax és a Moderna erősebb, mint a természetes fertőzés.
Mindezekből kifolyólag kijelenthető, minél magasabb az immunválasz, annál védettebbé válhatunk a koronavírus-mutációkkal szemben.
Lisziewicz azt javasolja, hogy aki egyszer már átesett a fertőzésen, mindenképpen kapjon legalább egy adag oltást, hogy az immunválaszát kellőképpen felkészítse a jövőbeni covid-törzsek ellen.
Az antitest-vizsgálat szinte semmilyen információt nem ad, ám az immunválaszt a neutralizáló antitest alapján állapítják meg, holott ezt ritkán mérik, de ez alapján el lehet dönteni, hogyan állunk a fertőzöttekhez képest. Lisziewicz egyetért a 12-16 éves fiatalok oltásával, szerint ez kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy ne alakuljanak ki a fertőzőképesebb koronavírus-variánsok.