Környezetbarát megoldással növelhető az alumíniummal kinyert hidrogén-üzemanyag mennyisége
Az új eljárás segítségével rendkívül gyorsan kivonható a hidrogén több mint 90 százaléka.
A Santa Cruzi Kaliforniai Egyetem (UCSC) kutatói új, költséghatékony módszert fejlesztettek ki nagy mennyiségű hidrogén-üzemanyag előállítására, kihasználva az alumínium kémiai reaktivitását, mely lehetővé teszi, hogy a vízmolekulákból oxigén szabaduljon fel, elősegítve a hidrogéngáz termelődését.
Tudósok olyan olcsó gallium és alumínium kompozitot állítottak elő, amelyek nanorészecskékként vízzel gyorsan tudnak reagálni, emellett óriási mennyiségű hidrogént választanak ki.
Kimutatták, hogy a kompozitban található alumínium reakciójával elérhető, hogy a hidrogén 90 százaléka felszabaduljon, míg a gallium révén újrahasznosítható a teljes folyamat, így nincs szükség plusz energiabevitelre – magyarázta a UCSC kémiaprofesszora, Scott Oliver.
Azért működőképes az alumínium és a gallium közötti reakció, mert utóbbi eltávolítja a vízzel történő érintkezéskor kialakuló alumínium-oxid bevonatot. Mindezek alapján tehát a gallium nemcsak feloldja az alumínium-oxidot, hanem nanorészekékre szétválasztja a fémet, és megakadályozza, hogy nagyobb molekulákká aggregálódjanak.
Az eljáráshoz használt kompozit egyszerű módon elkészíthető könnyen beszerezhető alumíniumforrásokból, például használt fóliákból és konzervdobozokból. Mivel a gallium kevésbé drága, és könnyen visszanyerhető, illetve újrafelhasználható, ezért segíthet abban, hogy a hidrogéntermelő technika tömeges alkalmazásra is skálázható legyen.