Egyre csak nőnek a kórházi várólisták, míg az újabb hullám már a küszöbön van
Csípőprotézisre például 6664-en várnak az országban, a nyitott szívműtétekre szóló várakozási idő pedig csaknem egy év.
A koronavírus-járvány kirobbanása óta több ízben is leállították a nem életmenő jellegű beavatkozásokat az állami egészségügyi ellátórendszerben, így a várólisták augusztus elejére méteres hosszúságúra nőttek. Különböző operációkra jelenleg több tízezren várnak, és a szakkellátásokra sem egyszerű időpontot kapni. A beavatkozások esetében a várakozási idő több év lehet, a szakellátásoknál hetekbe tarthat, mire időponthoz jut a beteg – számolt be az Index.
Az egészségügy helyzetét nehezíti a közeledő negyedik hullám, ami a szakemberek szerint már a nyakunkban liheg, a harmadik dózis védőoltások lebonyolítása, a bérfeszültségek, a kötelező oltás és a közalkalmazotti jogviszony miatt távozó szakdolgozók. A lap a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) augusztus 4-ei adataira hivatkozva azt írja, hogy Magyarországon jelenleg több mint 30 ezer ember várakozik valamilyen beavatkozásra.
Bár ez a szám önmagában nem jelent kimondottan kiugró adatot, hiszen a múltban is előfordult hasonló, de azon betegek számára, akik még mindig napi fájdalmakkal, mobilitási nehézségekkel élnek a nem életmentő beavatkozásokra vonatkozó többszöri felfüggesztések óta, egy-egy nap is elviselhetetlen lehet.
Bár a dél-alföldi térségben átlagosan csupán 205 nap a várakozási idő a térprotézis műtétre, ez az ország nyugati területén akár 813 napot is jelenthet. Csípőprotézisre jelenleg 6664-en várnak, míg nyitott szívműtétre csaknem 900-an, a tevrezett várakozási idő pedig majdnem egy év. Magyarországon gerincoperációkra 1284-en vannak előjegyezve, várakozási idejük pedig eléri a 420 napot.
Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke jelezte, hogy a szervezet tisztában van a helyzet súlyával, és ha a negyedik hullám el is marad, akkor is legalább öt hónapra van szükség, míg helyrerázódik az egészségügy.