A korábbi évekhez képest változtak a fiatalok költözési tervei
Különösen igaz ez azok esetében, akik még a szülőkkel közös háztartásban élnek.
Korábban arról írtunk, a K&H ifjúsági index felmérésének eredményei alapján kettősség jellemzi a fiatalok megtakarításait: bár a megtakarítással rendelkezők aránya jelentősen emelkedett az előző negyedévhez képest, mégis sokan vannak, akik hosszabb távon nem tudnának megélni rendszeres jövedelem nélkül.
Most pedig a Pénzcentrum arról számolt be, a K&H ifjúsági index második negyedéves eredményei szerint a korábbi évekhez képest változtak a fiatalok költözési tervei, különösen azoké, akik még a szülőkkel közös háztartásban élnek.
Eszerint a 19-29 évesek 60%-a már önálló háztartásban él, 40%-uk ugyanakkor még a szülőkkel lakik. Megjegyezték, ez az eredmény lényegében megegyezik a korábbi két negyedévben mért alacsony értékkel: korábban (2022 közepe előtt) jellemzően 45-50% körüli volt a szülőknél lakó fiatalok aránya.
Mielőbb szeretnének önálló lábra állni
Ezt követően azzal folytatták, a „mamahoteles” fiatalok több táborba sorolhatók a jövőbeni költözést tekintve. A többség (64%) azt vallja, később szeretne majd távozni, de egyelőre nem tartja égetőnek ezt a kérdést. Ezzel szemben 33% a lehető leghamarabb szeretne elköltözni, 3% pedig olyan jól érzi magát a szüleivel, hogy egyáltalán nem szeretne önálló háztartásba menni. Kiemelték, utóbbihoz hasonlóan alacsony arányra a felmérés évtizedes történetében még nem volt példa.
De az is kiderült, hogy az elmúlt 5 évben átlagosan 10-15%-os volt, míg az azt megelőző években volt, hogy a 20%-ot is meghaladta a szülői házban maradók aránya. Ezáltal arra lehet következtetni, hogy ma, a pandémia után mielőbb szeretnének önálló lábra állni a fiatalok.
Hozzátették, a lehető leggyorsabb költözést tervezők 31%-a saját lakás vásárlásával oldaná meg az önálló életét, 34%-uk pedig albérletbe költözne. A többiek egyebek mellett családtaghoz vagy a partnerükhöz távoznának.