Egyre többen követelnek kompenzációt Kínától a járvány miatt
Egyelőre továbbra sem tudni pontosan, hogy természetes úton vagy laboratóriumi baleset eredményeképp szakadt a nyakunkba a koronavírus-járvány.
Annyit viszont biztosan tudni, hogy az első eseteket Kínában regisztrálták és azóta már 5.4 millió ember esett a pandémia áldozatául. Latin-Amerika különösen érzékenyen érintett terület volt, horrorjelenetek voltak a csordultig tele lévő kórházakban.
Minden egyes áldozat mögött egy-egy szörnyű személyes történet és szenvedés van, amelyet bár nem lehet pénzzel megváltani, némi megnyugvásként mégis szeretnének elérni kompenzációt a hozzátartozók.
Az alapkoncepció az, hogy a Buenos Aires-i központú Poplavsky Nemzetközi Ügyvédi Iroda összegyűjti a hozzátartozók Kínával szembeni kártérítési igényét, amelyet az ENSZ genfi központja elé terjesztik.
Az ügyvédi iroda érvelése szerint Kína megsértette az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, ezért pedig kártérítési kötelezettséggel tartozik a hozzátartozók számára. Ezek összege eltérő, a beteg számára 200 ezer dollár, a halottak hozzátartozói viszont akár 800 ezer dollárt is igényelnének.
A Poplavsky elsősorban kolumbiai és argentinai ügyfeleknek a kártérítési igényeit gyűjtötte össze eddig, most pedig mexikói ügyfelek is csatlakoztak a kezdeményezéshez.
Szuperfegyvereket és hiperszonikus rakétákat építhet az Egyesült Államok hadserege
Az iroda reményei szerint 5 éven belül megoldódnak ezek az ügyek, díjaikat pedig a remények szerint megítélt kártérítések arányában számolják el.
Denisse Gonzalez, a Poplavsky mexikói képviselője azzal indokolta a fellépést, hogy a WHO és Kína egyaránt hanyagságot tanúsított a járvány kezdeti szakaszán, mely hozzájárult ahhoz, hogy ennyire elszabadult a koronavírus-járvány, és ennyi áldozatot tudott szedni – idézte az AFP.
Dr. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főtitkára az első hírekre megvédte a szervezet korai reakcióját, szerinte ugyanis azonnal aktiválták a vészhelyzeti mechanizmusokat, melyek hatékonyan működtek már a korai szakasz idején is.
Az igazsághoz viszont hozzátartozik, hogy a szervezetet és Kínát is egyaránt érték már kritikák, hogy kezdetben nem voltak őszinték a járvány alakulásáról, Kína nem szolgáltatott megfelelő mennyiségben és időben információt, a WHO pedig nem lépett fel kellően határozottan.