Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A kolumbiai bandavezérek tárgyalásokba kezdenek a városi erőszak megfékezése kapcsán

Nem mindennapi eseményről számoltak be Kolumbiában: a kormány a városi erőszak megfékezése kapcsán kezdett tárgyalásokba helyi bűnszervezetekkel.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Kolumbiai elnökség/Colombian Presidency
Dél-Amerika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Al Jazeera jelentése szerint a hírhedt Medellin városában korábban nem látott változások jöhetnek, ha a kormány tervei célt érnek. Mint ismert, Kolumbia második legnagyobb városa, Medellin egy fegyveres bandák uralta hely, a bűnszervezetek pedig területekre osztották fel a várost.

Ezek a bűnbandák felügyelik a helyi drogkereskedelmet, védelmi pénzt követelnek a vállalkozásoktól, és szigorú szabályokat vezettek be arra vonatkozóan, ki jöhet és mehet területükön. Csakhogy most ezek a bandák, melyek mintegy 14 ezer embert foglalkoztatnak, kijelentették, készek mindezt feladni. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A lap értesülései szerint június 2-án, egy 9 hónapon át tartó, a hivatalos személyekkel folytatott titkos találkozók nyomán 16 bandavezér – akiket egy Medellin külvárosában lévő, szigorúan őrzött börtönben tartanak fogva – bejelentette, hogy hivatalosan is párbeszédbe kezdenek a kormánnyal.

Sebastian Murillo, a bandák szóvivője, a La Oficina börtönben ülő vezetője kijelentette:

„Más úton akarunk elindulni: a béke, a megbocsátás és a megbékélés útján.”

German Valencia, az Antioquia Egyetem Politikai Tanulmányok Intézetének kutatója e meglepő bejelentés kapcsán úgy fogalmazott:

„Kolumbia megtanulta az erőszak csökkentésének egyik módját a békefolyamatok révén. De egy békefolyamatnak nem feltétlenül kell politikai jellegűnek lennie.”

Az eddigi erőfeszítések látszólag nem vezettek eredményre

Jelenleg több mint 50 fegyveres csoport verseng a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) és a kormány által 2016-ban életre hívott békemegállapodás után a FARC által elhagyott jövedelmező drogútvonalakért és illegális bányahálózatokért.

Eközben Gustavo Petro elnök ígéretet tett arra, hogy a „teljes béke” stratégiája keretében párbeszéd és tárgyalások útján igyekszik csökkenteni a bűnszervezetek számát.

A fegyveres konfliktus és a több mint 8 millió ember (!) tömeges kitelepítése nyomán az országban a kolumbiaiak többsége, mintegy 80 százaléka ma már városokban él. Csakhogy a konfliktus ezen területekre is elterjedt, a bűnbandák fiatalokat toboroznak köreikbe, zsarolják a vállalkozásokat és kábítószerrel kereskednek.

Miközben az erőszakos cselekmények aránya Medellinben, az egykor a világ gyilkossági fővárosaként ismert városban csökkent, szakértők szerint az olyan nem erőszakos bűncselekmények mértéke, mint például a zsarolás, valójában növekedtek, mivel a bandák az egész városban terjeszkednek.