Tanulmány: kockázatos vírusokat fejlesztenek amerikai és európai laborokban
Egy frissen nyilvánosságra hozott tanulmány szerint tudósok rendkívül „kockázatos”, önálló terjedésre képes vírusokat fejlesztenek Európában és az Egyesült Államokban.
A patinás King’s College London egyetem által vezetett nemzetközi kutatócsapat elmondta, hogy annak érdekében végzik e tevékenységet az érintet laboratóriumok, hogy hatásos vakcinát tudjanak kifejleszteni a vírusok ellen.
A tanulmány azonban figyelmeztet, hogy az ilyen kutatásoknak „visszafordíthatatlan” következményei lehetnek bolygónkra nézve, különösen az egyik legbevettebb kutatásnak, hogy fertőzőképesebbé tesznek vírusokat.
A tudósok reményei szerint ezeket a módosított vírusokat akár vakcinákban is fel lehet használni, hogy immunitást lehessen emberekbe kialakítani. A tanulmány azonban rámutat, hogy a tudósok megtagadják azt a puszta tényt, hogy az önterjesztő vírusok egyelőre túl stabilak ahhoz, hogy biztonságosnak lehessen őket nevezni.
Dr. Filippa Lentzos, a tanulmány szerzője elmondta, hogy ezek a kockázatos virológiai kísérletek ahhoz hasonlók, mint amikor a tudósok „vírusvadászatra” mennek egy denevérbarlangba. Hozzátette: érti az érvet, hogy egy következő járványra kell felkészülni, de egyelőre nem tiszta, hogy a várt pozitívumok ellensúlyozzák a kockázatokat.
Az önterjesztő vírusok koncepciója már hosszú ideje jelen van a tudományban, azonban mindannyiszor lesöpörték az asztalról a kockázatok miatt. Az elmúlt években azonban az EU és az USA is elkezdett kísérletezni ilyenekkel, különösen a vadállomány immunizálását megcélozva.