A klímaváltozás idézhette elő a Miamiben bekövetkezett tragikus épületomlást
Múlt héten szörnyű reggelre ébredhetünk, kiderült ugyanis, hogy az Egyesült Államok egyik legkedveltebb üdülőhelyén összedőlt egy lakókomplexum, melynek romjai alatt több holttestet is találtak.
Jelenleg még zajlanak az esettel kapcsolatos nyomozások és vizsgálatok, a The Guardian riportjából azonban megtudhattuk, hogy egy helytálló magyarázat már született arra, pontosan mi okozhatta az épület összeomlását.
Korábban már bebizonyosodott, hogy a térségben az 1990-es évek óta folyamatosan süllyedésben volt a talaj, aminek köszönhetően repedések és mélyedések jöttek létre az épületegyüttes alagsorában és különböző helyiségeiben. A legutóbbi, 2018-ban készült jelentésben megerősítették, hogy a betonszerkezet a talajvízszint növekedése miatt ingatag lábakon áll, ezért potenciális károsodás következhet be.
A Floridai Egyetem építészmérnök szakembere, Zhong-Ren Peng a hírportál megkeresésére elmondta, amikor a komplexumot 40 évvel ezelőtt megtervezték, még nem számoltak azzal, hogy ekkora mértékben fog erodálódni a levegőben lévő sókoncentráció megemelkedése miatt, ami a hőmérséklet drasztikus növekedéséhez köthető.
Szemtanúk korábbi beszámolóikban hangsúlyozták, a tizenkét emeletes épület parkolóját állandó jelleggel elöntötte az ár, és főként akkor telt meg vízzel, amikor heves esőzések és viharok voltak a környéken, ami szintén az éghajlatváltozás velejárója.
Természetesen rengeteg más tényezőt is figyelembe kell venniük a nyomozás során, hiszen pontosan meg kell tudniuk, milyen körülmények vezettek több tucat ember halálához és több mint 150 lakó eltűnéséhez, akiket még cikkünk írásának pillanatában sem találtak meg.
A legelképzelhetőbb forgatókönyv szerint a lakótömb az elmúlt néhány évben lassan, de biztosan lejjebb süllyedt, a folyamat hatására pedig instabillá vált, így megingott, majd a földbe roskadt, és szétesett.