A klímaváltozás pusztulással fenyegeti a világ legnagyobb vízalatti múzeumát (videó)
Az elsüllyedt város kincseit évszázadokon át megőrizte a tengeri növényzet, mostanra azonban a környezeti hatások kikezdték a műalkotásokat.
Nápoly közelében, a Pozzouli-öbölben található a világ legnagyobb vízalatti múzeuma. A harmadik században még emberek népesítették be az azóta tengerbe süllyedt Baia utcáit, mára azonban a tengeri élővilág vette birtokába a várost.
„Ez egy folyamatban lévő felfedezés. A maradványok 400 méterre húzódnak a mostani partszakasztól, így még sok építmény, ház és fürdő vár felfedezésre. A kutatás során folyamatosan kerülnek elő oszlopok, új padlók, új mozaikok. Az egyik ilyen hely alaposabb feltárását jövő tavasszal kezdjük el”
– nyilatkozott a Campi Flegrei részészeti park igazgatója, Enrico Gallocchio.
Az ókori római város romjaira az 1960-as években bukkantak rá, az iszap és tengeri növényzet pedig sokáig megőrizte az itt található műalkotások épségét, a klímaváltozás negatív hatásai azonban a feltárás során is megmutatkoztak; a Baia egyes részein erdőt alkotó netunfű teljesen eltűnt, nem védi többé a szobroknak és mozaikoknak.
A növényzet pusztulása miatt fokozott veszélyt jelentenek a kőzetevő tengeri élőlények, különösen egy bizonyos kagylófajta, de az árapály és tolvajok is pusztítják a műkincseket. A viharok keltette hullámzás is erodálja a víz alatt maradt tárgyakat, a régészek iszappal és komolyabb szerkezetekkel próbálják védeni őket a megrongálódástól.
Baia vízalatti városa a régészeti park egyik legnépszerűbb attrakciója, évente mintegy 15 ezren látogatják, egyes darabjait pedig kiemelték a vízből, és most szárazföldi múzeumok termeit díszítik – számolt be az EuroNews.