2050-re már a világ metropoliszainak fele a klímaválság ellen küzd majd
Figyelmeztettek, a fenyegető klímaváltozás egyre súlyosabb károkat okozhat, ha a világ vezetői nem hoznak sürgős intézkedéseket.
A világ legnagyobb városainak fele 2050-re egy vagy több klímakockázattal nézhet szembe a London Stock Exchange Group (LSEG) legújabb jelentése szerint. Az áradások, hőhullámok, ciklonok és vízhiány mind fenyegetik ezeket a sűrűn lakott metropoliszokat.
„A tanulmányunkban szereplő városok a világgazdaság központjai, amelyek a globális GDP közel 20 százalékát adják, és 440 millió embernek adnak otthont, és mind ki vannak téve az éghajlati kockázatoknak” – mondta Jaakko Kooroshy, az LSEG fenntartható befektetési kutatásokért felelős globális vezetője.
Az európai nagyvárosok mind nagyobb éghajlati veszélyekkel szembesülnek.
Az LSEG előrejelzése szerint a globális felmelegedés a jelenlegi kibocsátási adatok mellett az évszázad végére eléri a 2,6°C-ot. A drámai hatások azonban már 1,3 fok esetén is jelentkeznek.
A tanulmány alapján a közel-keleti és délkelet-ázsiai nagyvárosok szenvedik majd el leginkább a válságot. E régiók hat városában – Szingapúrban, Surabayában, Dubajban, Rijádban, Dzsiddában és Jakartában – 2050-re várhatóan évente több mint 50 napot meghaladó extrém hőséggel kell számolni. Az EU-ban az elemzők Amszterdamot és Madridot emelték ki.
A kutatás rámutat, hogy a városoknak alkalmazkodniuk kell a változó klímakörülményekhez. Az LSEG olyan megoldásokat javasol, mint a korai figyelmeztető rendszerek, a védőgátak és a „természetalapú megoldások” bevezetése – írja az Euronews.