Kísérleti koronavírus-vakcinát kaphatott Kim Dzsongun?
Két névtelen japán hírszerzési forrásra azt állítja egy amerikai elemző, hogy Kim Dzsongun, Észak-Korea rettegett diktátora részt vehetett az egyik kínai koronavírus-vakcina klinikai kísérletében, így már beolthatták a közel 1.5 millió ember halálát okozó kór ellen.
Két névtelen japán hírszerzési forrásra azt állítja egy amerikai elemző, hogy Kim Dzsongun, Észak-Korea rettegett diktátora részt vehetett az egyik kínai koronavírus-vakcina klinikai kísérletében, így már beolthatták a közel 1.5 millió ember halálát okozó kór ellen.
Ahogyan a Business Insider is beszámolt róla, Harry Kazianis, a Nemzeti Érdekközpont nevű washingtoni think-tank egyik Észak-Korea-szakértője úgy fogalmazott, hogy számos magas rangú észak-koreai tisztségviselő, közöttük az ország legfelsőbb vezetője, Kim Dzsongun is már megkaphatott egy egyelőre kísérleti jellegű koronavírus-vakcinát.
Egyelőre azt pontosan nem tudni, hogy hatékony és biztonságos vakcinával oltották-e be az elzárkózott ország vezetését, ugyanis mind a Business Insider, mind a Reuters úgy fogalmazott, hogy nem megerősített a szer bizonyított biztonságossága.
Ez azért is lenne érdekes, mert ahogyan arról mi is beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök pont ezért nem kaphatott még a Szputnyik V névre hallgató, csodavakcinának bélyegzett orosz oltóanyagból, mert egy ország vezetőjének nem adhatnak egy kétséget kizáróan nem hatékony és biztonságos vakcinából – legalábbis ezt közölte Dmitrij Peskov szóvivő.
„Két-három hét leforgása alatt Kim Dzsongunt, számos magas rangú tisztségviselőt, az egész vezetőséget és a Kim családot is beoltották koronavírus ellen egy olyan vakcinajelölt segítségével, amelyet a kínai kormány szállított le Phenjannak” – írta Kazanis.
Jelenleg három kínai gyógyszergyár jár az oltóanyag kísérleteinek előrehaladott stádiumában, köztük a Sinovac, a CanSinoBio-Sinopharm és egy meg nem nevezett pekingi gyártó. A kísérletek már mindhárom esetében a harmadik fázisban járnak, a Sinopharm esetében pedig tudni lehet, hogy Kínán kívül végzik a harmadik fázist, így elképzelhető, hogy abból kapott az észak-koreai vezetés.
A SInopharm vakcinájával egyébként a cég állítása szerint már legalább egy millió kínai állampolgárt oltottak be a kísérletek kereteiben, azonban sem ők, sem a másik kettő fejlesztő nem hozott nyilvánosságra tanulmányt a harmadik stádiumról egyelőre.
Észak-Koreában hivatalosan még nem regisztráltak egy koronavírus-fertőzöttet, és halálos áldozatot sem, ám dél-koreai hírszerzési források egyöntetűen állítják, hogy biztosan volt járványkitörés az országban is, mivel csak januárban zárták le a határokat fő kereskedelmi partnerükkel, Kínával, ahol már akkorra rég tombol a járvány.