Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kínai tisztviselők látogattak el Tajvanra, komoly belpolitikai feszültség alakult ki

A kínai tisztviselők látogatását a tajvani ellenzék egyik polgármestere szervezte, teljes titokban, melynek következményeképpen komoly belpolitikai feszültség alakult ki a tajvani politikusok között.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Daniel Ceng Shou Yi
Ázsia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint a kínai kormány küldöttsége a koronavírus-járvány kezdete óta először tett látogatást Tajvanon, ami masszív belpolitikai feszültséget szított, mivel a tisztviselők ott is kijelentették, hogy továbbra is az a szándékuk, hogy annektálják Tajvant.

A hat tisztviselőből álló küldöttség, köztük a kínai Tajvan-ügyi Hivatal sanghaji irodájának helyettes vezetője, Li Hsziao-dong, azzal a tervvel érkezett Tajpejbe, hogy meglátogatja a lámpásfesztivált és tárgyalásokat folytat helyi tisztviselőkkel. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Masszív feszültséget keltett a látogatás

A meghívás pedig az ellenzéki Kuomintang párt (KMT) egyik polgármestere, Csang Wan-antól érkezett. A küldöttség szombaton érkezett meg, ám anélkül, hogy válaszolhattak volna az újságírói kérdésre, gyorsan elzavarták őket. A repülőtér előtt több tucatnyi, a Tajvan függetlenségét támogató ember tiltakozott a látogatás ellen.

Ez a jelenet azonban rendkívül furcsára sikeredett, ugyanis míg a Tajvan-pártiak a „Tajvan és Kína, külön ország” és „kínaiak, kifelé” rigmusokkal fejezték ki nemtetszésüket, addig a repülőtérről kivezető úton a Kína-pártiak egy másik kisebb csoportja üdvözölte a kínai küldöttséget.

Ezt követően tajvani szárazföldi ügyek tanácsa közölte, hogy jóváhagyta a háromnapos látogatásra vonatkozó kérelmet, azzal a feltétellel, hogy az visszafogottan és nyilvános politikai nyilatkozatok nélkül történjen. Noha a kormány látszólag jól kezelte a helyzetet, azonnal belpolitikai harcok vették kezdetüket.

A kormányzó Demokratikus Progresszív Párt (DPP) tagjai ugyanis azzal vádolták Csiangot, hogy szándékosan titkolózik a látogatással kapcsolatban, hozzátéve, hogy azért zárta el a nyilvánosság és a DPP elől is az információkat, mert attól tart, hogy tiltakozást, vagy vitát váltana ki.

A KMT álláspontja szöges ellentétben áll a DPP-vel, melynek jelenlegi vezetése fenntartja, hogy Tajvan szuverén, független nemzet, melynek lakossága túlnyomó többségében elutasítja Peking tervét az általuk „újraegyesítésnek” nevezett annektálásra.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.