Kínai kutatóknak sikerült megállítaniuk az öregedést
Habár a kísérletek egyelőre csupán egereknél mutattak kedvező eredményeket, az sem elképzelhetetlen, hogy az új terápiának köszönhetően a közeljövőben az emberek élettartamát is meghosszabbíthatják.
A Science Translational Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a KAT7 gén játszhatja a kulcsszerepet az emlősöknél az öregedési folyamatokban.
A Kínai Tudományos Akadémia Zoológiai Intézetének specialistája, Csü Csing professzor szerint a szóban forgó gén hatástalanításával leállítható az idősödés:
A génmódosításhoz a kutatócsapat a népszerű CRISPR/Cas9 eljárást alkalmazta, mely során nagyjából száz géntípust fedeztek fel, amelyek hozzájárulhatnak a sejtek öregedéséhez, a szeneszcenciához. A tudósok ezután a KAT7 gént célozták meg, ami a vizsgálatok alapján a többi génnel szemben sokkal meghatározóbb az öregedés tekintetében.
Rájöttek, hogy a szóban forgó gének inaktiválásával az emberi őssejteken, valamint az emberi és állati májsejteken semmilyen káros utóhatások nem jelentkeztek, ezért tökéletes jelöltjei lehetnek egy jövőbeni terápiás módszernek.
„Rendkívül fontos lenne letesztelni a Kat7 funkcionalitását más emberi sejttípusokban, valamint állati szervekben egyaránt, még mielőtt elkezdenénk bevezetni a kezelést a mindennapi orvosi praxisba” – tette hozzá Csü.