Kína megépíti a világ legnagyobb vízerőművét Tibetben
A kínai kormány jóváhagyta minden idők legnagyobb vízerőművének megépítését a Tibeti-fennsík keleti részén, amely évente 300 milliárd kilowattóra áramot termelhet.
A grandiózus létesítmény a Yarlung Zangbo folyó alsó szakaszán épül majd fel, jelentősen felülmúlva a jelenleg világelső Három-szurdok-gát 88,2 milliárd kilowattórás kapacitását. A Power Construction Corp of China 2020-as becslése szerint az új erőmű termelése több mint háromszorosa lesz elődjének.
A beruházás kulcsfontosságú szerepet játszik Kína szén-dioxid-kibocsátási céljainak elérésében, emellett jelentős gazdasági előnyökkel is kecsegtet a térség számára – közölte a Hszinhua állami hírügynökség. A projekt várhatóan új munkahelyeket teremt és fellendíti a helyi mérnöki iparágakat.
A helyszín kiválasztását nagyban befolyásolta a folyó egyedülálló földrajzi adottsága, az ugyanis mindössze 50 kilométeres szakaszon 2000 méteres szintkülönbséget tesz meg, ami kivételes energiatermelési potenciált rejt magában.
A beruházás költségvetése várhatóan meghaladja a Három-szurdok-gát 254,2 milliárd jüanos (34,83 milliárd dolláros) végösszegét. A kínai tisztviselők szerint a tibeti vízerőművek, amelyek az ország teljes vízenergia-potenciáljának több mint egyharmadát adják, nem gyakorolnak majd jelentős hatást a környezetre vagy az alvízi vízkészletekre.
India és Banglades azonban aggodalmának adott hangot a projekttel kapcsolatban, mivel az befolyásolhatja a folyó természetes áramlását és a víz útját az érintett országokban. A hatóságok egyelőre nem közöltek részleteket arról, hány embert kell áttelepíteni a építkezés miatt, illetve milyen hatással lesz a beruházás a fennsík egyik leggazdagabb és legváltozatosabb ökoszisztémájára.