Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,60 Ft
Euró
393,61 Ft
Font
458,18 Ft
Bitcoin
64,371 $

Népességrobbanást akar Kína, betilthatják a vazektómiát

Hiába szeretnének bizonyos párok a fogamzásgátlás visszafordíthatatlan módszere mellett dönteni, az orvosok Kínában már csak elvétve vállalják a beavatkozást.

Unsplash
Ázsia

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A kínai hatóságok több mint három évtizeden át kényszerítették a férfiakat és a nőket sterilizációra, hogy kordában tartsák a népességnövekedést. Most, hogy a kormány megpróbálja visszafordítani a születések számának zuhanását a társadalmi stabilitás és gazdaság felborulásának elkerülése apropóján, a kórházak többsége elutasítja a vazektómiát – írta a The Washington Post.

A novemberben közzétett hivatalos adatok szerint Kínában 2020-ban 1 000 főre vetítve 8,5 születést regisztráltak, ami hét évtizedes viszonylatban a legalacsonyabb arányszámként értékelhető, így demográfusok szerint a távol-keleti ország népessége néhány éven belül romahos csökkenésnek indulhat. Soron kívül A sok építkezés miatt tovább pusztult a Balaton nádasállománya

A tendencia megállítására tett erőfeszítések – beleértve a családtervezési szabályokat, például a korábbi egygyermekes politika lazítását, valamint a nagyobb családok ösztönzésére irányuló pénzügyi támogatásokat – viszont sorra kudarcot vallottak, mivel egyre több kínai házaspár döntött úgy, hogy nem vállalnak gyermeket.

A kínai családtervezési törvények szerint az állampolgárok reprodukciós jogai, beleértve a születésszabályozás megválasztását is, védelmet élveznek. Nincs hivatalos tilalom vagy konkrét korlátozás a műtétekre vonatkozóan, bár a vazektómiát végző kórházaknak és orvosoknak, valamint a nők esetében a petevezeték elkötéseket és abortuszokat végző szakembereknek a megyei szintű egészségügyi hivatalok engedélyével kell rendelkezniük.

A lap által megkeresett tizenkét állami kórház, köztük sanghaji, pekingi és kvangcsoui intézmények szóvivői azt mondták, hogy már nem szerepel a vazektómia a kérhető beavatkozások között, mondván a férfiak védelme rendkívül fontos, hiszen az ondóvezeték átvágását követően már nem lehet visszaállítani a nemzőképességet.

Kínában 2015-ben még 149 432 vazektómiás műtétet végeztek el, a procedúrák száma azonban 2019-re mindössze 4 742-re esett vissza, ami főként a kormány által 2016-ban bevezetett kétgyermekes politikájának volt köszönhető.