Kína szerint űrhajósai megdöntötték a NASA 2001-es rekordját
Kína állítása szerint űrhajósai a héten megdöntöttek egy világrekordot.
Kína szerint két űrhajósuk a héten világrekordot jelentő, több mint kilenc órás űrsétát hajtott végre – közölte a kínai űrhivatal. A Reuters értesülései szerint Cai Xuzhe és Song Lingdong kedden, a Tiangong űrállomás külsején végzett munkával döntötte meg a NASA korábbi, 2001-ben felállított rekordját, melyet James Voss és Susan Helms tartott – az új kínai rekord legalább négy perccel hosszabb ideig tartott.
A Sencsou-19 küldetés űrhajósai speciális Feitian űrruhát viseltek, s számos feladatot elvégeztek az űrállomás külsején, többek között űrszemét elleni védőberendezéseket szereltek fel. Wu Hao, a Kínai Asztronauta Kutató és Kiképző Központ munkatársa szerint az űrhajósok „sikeresen teljesítették az összes tervezett feladatot, és rendkívül lelkesek voltak”.
Az űrséták történetében az első ilyen küldetést 1965-ben az egykori Szovjetunió hajtotta végre. Azóta Oroszország és az Egyesült Államok több száz űrsétát hajtott végre, javarészt a Nemzetközi Űrállomáson végzett munkák során, például napelemek telepítése és kutatási feladatok elvégzése céljából. Kína első űrsétájára 2008-ban került sor.
Mint ismert, Kína 2021-ben sikeresen juttatta el első marsjáróját a vörös bolygóra, és elsőként gyűjtött kőzetmintákat a Hold túlsó oldaláról a Csang’e-6 küldetés során. Peking már korábban is jelezte, célja, hogy 2030-ra űrhajósokat juttasson a Holdra, így az Egyesült Államok után a második ország lenne, mely emberes küldetést hajt végre a Holdon.
Mindemellett Kína egy nemzetközi holdkutató bázis létrehozását is tervezi a Hold déli pólusán, amihez már számos ország csatlakozását kérte. Ez a projekt a NASA Artemis programjával is versenyez, melynek célja, hogy az amerikai űrhajósokat ismét a Holdra juttassa, az 1972-es Apollo-misszió óta először.