Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Kína megállította volna a háborút, ha tudott volna róla”

Továbbra is meglehetősen kérdőjeles, hogy Kína pontosan milyen álláspontot képvisel az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban.

...svg content...Hszi Csin-ping kínai elnök tapsol az Országos Népi Gyûlés, azaz a kínai parlament évenkénti ülésszakának záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. március 11-én. MTI/AP/Sam McNeil
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Kína amerikai nagykövete a Washington Postba írt véleménycikkében fogalmazott úgy, hogy Kínának fogalma sem volt Oroszország terveiről és amennyiben tudnak róla, megállították volna még időben Moszkvát.

Peking jelentős nyomás alatt volt az elmúlt idők során az Oroszországgal való szoros kapcsolatuk miatt, még olyan hírek is felmerültek, hogy Moszkva gazdasági és katonai segítséget kért Kínától. Az is folyamatos találgatás tárgya, hogy Pekingben tudtak-e az invázióról. Soron kívül Te is online szerzed be a karácsonyi ajándékokat? Mutatjuk, mire érdemes figyelni

Hszi Csin-Ping, Kína elnöke még a Pekingi Téli Olimpia előtt találkozott Vlagyimir Putyinnal, ahol mindketten azt hirdették, hogy a két ország és a két vezető közötti „barátság” határtalan és erős a nemzetek közötti együttműködés.

Hetekkel ezt követően azonban Oroszország megtámadta Ukrajnát, elemzők és amerikai tisztviselők pedig azt találgatták, hogy Kínának tudomása lehetett Putyin terveiről, még ha nem is teljes részletességgel.

Csin Gang nagykövet azonban az amerikai napilapban írt véleménycikkébe igyekezett tisztázni, hogy a kínai kormánynak fogalma sem volt arról, hogy küszöbön áll az invázió. Ebben elsősorban a két fő pletykára reagált: hogy Kína tudott-e erről és hogy kértek-e az oroszok kínai segítséget:

„Ezt teljes felelősséggel tudom mondani: azok az utalások, hogy Kína tudott erről, Kínát beavatták ebbe vagy akár csak taktikailag támogatták a háborút, totális álhírek. Ezek az állítások arra szolgálnak, hogy bűnbaknak kiáltsák ki és besározzák Kínát. Több, mint 6000 kínai állampolgár volt Ukrajnában. Kína a legnagyobb kereskedelmi partnere Oroszországnak és Ukrajnának is, valamint a legnagyobb paraolaj és földgáz importőre. Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus kifejezetten káros Kínára. Ha Kína tudott volna a küszöbön álló válságról, minden tőlünk telhetőt megtettünk volna, hogy ezt elkerüljük”

Csin egyébként a véleménycikkben hangsúlyozta, hogy Kína általánosságban véve ellenzi a szankciókat, noha Kína maga is vetett ki egy-kettőt. Jelezte azt is, hogy elfogadhatatlan az a fenyegetés, hogy akár ezeket kínai cégek ellen is használhatják.

A nagykövet hangsúlyozta Peking álláspontját Tajvan kérdésében is, amelyet sokan Ukrajnához hasonlítanak. Mint mondta, Peking elismeri Ukrajnát szuverén országként és tiszteletben tartja területi integritását, míg Tajvanként egy szakadár tartományként tekintenek, amely emiatt belpolitikai ügy.

Kiütéssel nyert a Ferencváros a Malmö ellen az Európa-ligában

A Ferencváros magabiztosan és teljesen megérdemelten győzte le a Malmöt az Európa-ligában az Üllői úton.