Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kína új, hiperszonikus fegyvert tesztel

Kína új, hiperszonikus fegyvert tesztel

Kína új, hiperszonikus fegyvert tesztel
Fotó: Unsplash/Oo JiflipA kép illusztráció.

Kína újabb szuperfegyvert alkotott.

Kína egy új, hiperszonikus rakétát tesztel, mely a korábbiaknál is nagyobb hatótávolsággal rendelkezhet – derült ki egy közösségi médiában megjelent felvételből. A képen egy H-6N típusú kínai bombázó látható, melynek törzse alá egy hatalmas rakétát erősítettek – egy akkora eszközről van szó, hogy a gép bombakamrájába már be sem fér.

A kínai hatóságok egyelőre nem kommentálták a felvétel hitelességét, így a pontos részletek sem ismertek, de nyugati katonai szakértők a rakéta alakja és mérete alapján úgy vélik, hogy az a DF-21D nevű, eredetileg földi indítású, anyahajók elleni rakéta továbbfejlesztett, légi indítású változata lehet.

A DF-21D-t úgy tervezték, hogy képes legyen hangsebesség ötszörösét meghaladó sebességgel célba jutni, s a becsapódás előtti manőverező képessége szinte lehetetlenné teszi az elfogását. Az, hogy a fegyvert most már repülőgépről is el lehet indítani, jelentősen megnöveli hatótávolságát, és ezáltal Kína stratégiai képességeit is.

Noha a H-6 típusú bombázó nem éppen egy mai konstrukció – a szovjet Tu-16-os kínai licencváltozata, melyet az 1950-es évek óta gyártanak különféle változatokban –, a repülő mégis alkalmas arra, hogy a rakétát a kínai partoktól több száz kilométerre szállítsa és onnan indítsa.

A képen látható példány egyébként a nukleáris csapásmérő változathoz tartozik, ami arra utal, hogy az új rakéta akár atomtöltettel is felszerelhető.

Az amerikai védelmi minisztérium legfrissebb jelentése szerint Kína fokozott figyelmet fordít a hiperszonikus fegyverrendszerek fejlesztésére. A Pentagon különösen veszélyesnek ítéli meg a repülőgépről indítható változatokat, melyek egyre inkább a kínai elrettentő erő kulcsfontosságú elemévé válnak.