Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína: Csak az újraegyesítés mentheti meg Tajvant a „külföldi megszállástól”

A Kínai Kommunista Párt ideológusainak új könyve magyarázza el, miért egészítették ki az alkotmányt azzal, „ellenzik és megfékezik Tajvan függetlenedését.”

...svg content...Penghu, 2022. október 19. A tajvani hadsereg különleges alakulatának tagjai tüzérségi gyakorlaton vesznek részt a dél-tajvani Penghuban 2022. október 19-én. MTI/EPA/Ritchie B. Tongo
Ázsia
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő
TÉMÁK

Tajvan pekingi fennhatóság alá kerülése az egyetlen módja a szigeten a tartós béke biztosításának és a külföldi megszállás megelőzésének, írja az SCMP által szemlézett új könyv, melyet a Kínai Kommunista Párt ideológusai írtak.

„Csak az anyaföld teljes újraegyesítésével szabadulhat meg a két oldal a polgárháború árnyékaitól és biztosíthatják a tartós békét a Tajvani-szoros mindkét oldalán” – olvasható a könyvben, amelyben az ideológusok a párt októberi kongresszusán elfogadott alkotmánymódosítást magyarázzák el, mely kifejti, a párt „ellenzi és meg kívánja fékezni Tajvan függetlenedését.” Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A „Kérdések és válaszok a 20. pártkongresszuson elfogadott alkotmánymódosításáról” című kiadványt a párt közel két tucat ideológusa írta meg, munkájukat a hétfős Politbüro Állandó Bizottság jelenlegi tagjai közül hárman vezette.

Tajvanban Nancy Pelosi, az amerikai Képviselőház elnökének augusztusi látogatása óta feszült a helyzet, de így is szokatlan nyíltsággal fogalmazta meg a Kommunista Párt vezetése álláspontját Tajvannal kapcsolatban.

Azt, hogy hogyan képzelik el az újraegyesítést, a könyv nem taglalja, Hszi Csinping, kínai elnök viszont a kongresszuson elmondta: békés egyesítésre törekednek, de sosem fogják megígérni, hogy nem alkalmaznak kényszert.

A könyv külön kiemeli az Egyesült Államok szerepét, mondván, ott Kínát sokan stratégiai ellenfélként és hosszú távú kihívóként látják „hegemón, hidegháborús hevületükben. Ezek az erők el akarják nyomni Kínát és erre Tajvant akarják felhasználni. A kormány azt állítja, támogatja az Egy Kína-elvet, de az országban egyes erők ennek ellenkezőjét sugallják tetteikkel.”

Peking Tajvant Kína részének tartja, amelynek a kormány fennhatósága alá kell kerülnie, ha kell, akár kényszert bevetve. A legtöbb állam, köztük az Egyesült Államok, nem ismeri el Tajvant független államként, bár Washington jelezte, minden erőszakos megszállási kísérletet ellenezni fognak.