Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína: a Tajvannal kapcsolatos nézeteltérések „háborút” robbanthatnak ki az USA-val

A tisztviselő szerint a kialakult helyzet kapcsán egyedül a közös együttműködés, illetve a más országokkal való megoldáskeresés jelenthet megoldást.

...svg content...Fotó: A tajvani haditengerészet Csi Jang osztályú, Ning Jang fregattja a tajvani Csilung kikötőjében 2022. augusztus 5-én. A Tajvant magáénak tekintő Kína szuverenitása megsértésének tekinti Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök augusztus 3-i tajvani látogatását, és válaszul több hadgyakorlatot kezdett a sziget körül, amelyek egy része benyúlik a tajvani vizekre is. MTI/EPA/Ritchie B. Tongo
Észak-Amerika
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Csing Csüan, a washingtoni kínai nagykövetség minisztere legutóbbi nyilatkozata során azt mondta, Tajvan egyike azon kevés ügyeknek, amelyek konfliktusba, vagy akár háborúba sodorhatják Kínát és az Egyesült Államokat.

Tekintettel a kérdés érzékeny természetére, úgy véli, hogy a szigetországgal kapcsolatos bármilyen kérdés esetén elengedhetetlen a fokozott óvatosság és felelősségtudat, a helyes út pedig az, amelyen a „kölcsönös tisztelet és a békés együttélés” vezet végig.

Hangsúlyozta, miszerint ugyanilyen fontos a konfrontáció elkerülése, illetve a mindenki számára előnyös együttműködés, ehhez azonban a két fél közös erőfeszítéseire van szükség – derül ki a Newsweek beszámolójából.

Az Egyesült Államok és Kína közötti feszült viszonyt még tovább fokozta Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnökének Tajvani látogatása, amelyről Csing Csüan is negatívan vélekedett, kiemelve, hogy egy ilyen lépés súlyos hatással van a kínai-amerikai kapcsolatok „politikai alapjaira”.

Mindemellett rendkívüli módon sérti Kína szuverenitását és területi integritását, ezzel aláásva a Tajvani-szoroson átívelő békét és stabilitást, amelyre egyedül a közös együttműködés, illetve a más országokkal való megoldáskeresés hozhat enyhülést.

„Együtt kell dolgoznunk anélkül, hogy a másik felet bármivel is provokálnánk. Ehelyett egyes politikusok úgy döntöttek, hogy kárt okoznak Kína számára azért, hogy rivaldafényhez jussanak és bebetonozzák a politikai örökségüket” – mondta.

Majd a tisztviselő azzal vádolta az USA-t, hogy provokálja Kínát és feleslegesen kelt feszültséget, azonban John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának stratégiai kommunikációs koordinátora szerint ez épp fordítva igaz.

„A kínaiak azok, akik harcias retorikát és fenyegetéseket alkalmaznak, miközben megpróbálják fokozni a nyomást, a katonai szférát pedig valamiféle ürügyként használják a feszültségek eszkalálásra. Nem törekszünk válságra, hiszen nincs is rá okunk” – hangsúlyozta.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.