Kína és Szaúd-Arábia bojkottálja az India által Kasmírban tartott G20-találkozót
Komoly vita alakult ki annak kapcsán, hogy a G20-ak indiai elnöksége egy vitatott területen ad otthont a találkozónak.
India elnöksége a vezető nemzeteket tömörítő G20-csoportban komoly vitákba keveredett, miután Kína és Szaúd-Arábia bojkottálta a Kasmírban rendezett ülést, az első ilyen találkozót azóta, hogy India 2019 augusztusában egyoldalúan közvetlen ellenőrzés alá vonta Kasmírt.
A Guardian jelentése szerint a hétfőtől szerdáig tartó, a legtöbb G20-ország mintegy 60 küldöttjének részvételével zajló turisztikai munkacsoport ülése ennek fényében nagyszabású biztonsági intézkedéseket igényelt a szrinagari nemzetközi repülőtéren.
Mint ismert, az indiai kormány 2019-ben megfosztotta a vitatott, muszlim többségű régiót a fél-autonómiától, és két szövetségi területre osztotta, hogy megpróbálja teljesen integrálni a területet Indiába.
Kissé furcsa, de az indiai hatóságok azt remélték a helyszínválasztástól, hogy e találkozó majd megmutatja, hogy az erősen vitatott változások „békét és jólétet” hoztak a térségbe, és hogy az biztonságos hely a turisták számára.
Kína azonban közölte, nem vesz részt a rendezvényen, arra hivatkozva, hogy határozottan ellenzi, hogy „bármilyen G20-találkozót vitatott területen tartsanak”. Áprilisban Pakisztán – mely szintén igényt tart Kasmírra, de nem tagja a G20-aknak – felelőtlennek nevezte a találkozót. Törökország, Szaúd-Arábia, Egyiptom és Indonézia várhatóan szintén távol marad.