Nagy a baj Kínában: nincs pénz, csökkentik az idősek egészségügyi ellátását
A kínai városok jelentős részének elfogyott a pénze, így az idősek egészségügyi ellátását spórolnának, miközben a kormány azt fontolgatja, hogy emeli a nyugdíjkorhatárt.
A CNN jelentése szerint a kínai kormány nullszaldós politikája nyomán jelentősen megcsappant a pénzkészlet, így azon akarnak spórolni, hogy csökkentik az idősek egészségügyi ellátását, sőt, még a nyugdíjkorhatárt is megemelnék – csakhogy ezek a tervek nem csupán rendkívül népszerűtlenek az idősek körében, de széles körű felháborodást is kiváltottak.
Január óta ugyanis idősek ezrei vonultak utcára, hogy tiltakozzanak a havi orvosi ellátások igen jelentős mértékű csökkentése ellen: a tiltakozók többnyire az ország négy nagyvárosában gyűltek össze, hogy követeljék a helyi tisztviselőktől az intézkedések visszavonását.
A kínai kormány költségvetésében hatalmas űr keletkezett az elmúlt három év során a koronavírus-járvány miatt elrendelt tömeges és rendszeres vizsgálatok, a kötelező karantén, valamint az egyéb járványügyi intézkedések miatt, s úgy tűnik, most az idősek számára kedvezőtlen intézkedésekkel próbálják feltölteni az államkasszát.
Noha az idős kínaiak körében korábban népszerű volt a kormányzó kommunista párt, az intézkedések által kiváltott széles körű düh még inkább alááshatja a kommunista pártba vetett bizalmat, melyet már a koronavírus miatti járványügyi intézkedések, a bankbotrányok és az ingatlanválság is megtépázott.
Craig Singleton, a washingtoni székhelyű Foundation for Defense of Democracies vezető munkatársa rámutatott: