Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,13 Ft
Euró
394,00 Ft
Font
468,09 Ft
Bitcoin
60,684 $

Érzékeny lépésre készülnek német hadihajók, kiválthatja Peking rosszallását

Berlin nem fogja hivatalosan értesíteni Pekinget a német hajók áthaladásáról, ezzel is hangsúlyozva, hogy Németország normális műveletnek tekinti az átkelést.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Külföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Két német hadihajó fog áthaladni a Tajvani-szoroson szeptember közepén egy nemzetközi hadgyakorlat keretében – közölte szombaton a Spiegel magazin. Mindez azt is jelenti, hogy ez lesz az első alkalom 22 év után, hogy német hadihajók átkelnek ezen a stratégiailag fontos és érzékeny vízi útvonalon. A Reuters a téma kapcsán múlt hónapban arról számolt be, hogy a hadihajók Berlinből várják az utasítást az átkelésre, ami minden bizonnyal kiváltja majd Peking rosszallását Németországgal szemben.

A Spiegel meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írja: Berlin nem fogja hivatalosan értesíteni Pekinget a német hajók áthaladásáról, mivel ezzel is hangsúlyozni akarják, hogy Németország normális műveletnek tekinti az átkelést. A német védelmi minisztérium nem kívánt nyilatkozni az ügyben – jegyzik meg a cikkben. De azt is felidézik: míg az USA és más nemzetek, köztük Kanada, rendszeresen küldenek hadihajókat a szoroson át, a német haditengerészet 2002 óta nem hajtott végre ilyen műveletet. Soron kívül Orbán Viktor, majd Magyar Péter is profilképet váltott az árvízvédelem alatt

Mint ismert, Kína szuverenitást követel a demokratikusan kormányzott Tajvan felett, és azt állítja, hogy a közel 180 km széles vízi útvonal a fennhatósága alá tartozik. Tajvan azonban határozottan elutasítja mindezt, és ragaszkodik ahhoz, hogy csak a sziget népe dönthet saját jövőjéről. A Tajvani-szoros pedig fontos kereskedelmi útvonal, amelyen a világ konténerszállító hajóinak mintegy fele áthalad, és mind az Egyesült Államok, mind Tajvan nemzetközi vízi útvonalnak tekinti.

Axel Schulz ellentengernagy, a német haditengerészeti munkacsoport parancsnoka augusztusban arról nyilatkozott, hogy egy ilyen átkelés „demonstrálná Németország elkötelezettségét a szabályokon alapuló rend és a területi konfliktusok békés megoldása mellett”. A két német hajó több más országgal, köztük Franciaországgal, Japánnal és az Egyesült Államokkal közösen vesz részt a térségben zajló gyakorlatokon – teszik hozzá a cikkben.

De korábban arról is beszámoltunk, hogy Japán múlt hónap végén azzal vádolta meg Kínát, hogy kémrepülőgépet küldött föléjük, megsértve ezzel a légterüket, ami nem az első ismert eset. A japán légierő válaszul vadászgépeket küldött a levegőbe. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy augusztus elején kanadai hadihajó okozott feszültséget Kínában, miután áthaladt a Tajvani-szoroson. A kanadai védelmi minisztérium szerint semmi különös nem történt, Kína viszont másképp gondolta.